Hasan ve Hüseyin Ekşioğlu Kardeşler

   08.12.2018
   907
   Hasan ve Hüseyin Ekşioğlu Kardeşler

   Hüseyin Ekşioğlu 1890, Haşan Ekşioğlu ise 1892 doğumludur. 1. Dünya savaşı öncesi Tuzcuoğulları grubuyla beraber olan kardeşler, savaş başlayınca Rus sınırındaki birliklerin takviyesi için toplanan gönüllülerle birlikte orduya yazılırlar. İstanbul’dan gelen gönüllü grubunun başında bulunan Yüzbaşı Yakup Cemil’in komutasındaki Teşkilat-i Mahsusa kuvvetleriyle Hopa üzerinden Borçka Artvin istikametinde taarruza geçerler.

   Çetin muharebelerden sonra Borçka’yı Ruslardan geri alırlar. Artvin istikametinde taarruza devam eden Teşkilat-ı Mahsusa kuvvetleri Borçka’nın Manastır Köyü civarındaki bir çatışmada iki kardeş birlikte şehit düşerler. Kasım 1914. Bugün Manastır köyündeki mezarlıkta vatanın koynunda yan yana yatmaktadırlar. d)Kıro Osman (Osman Kopuz)

   Rize’nin Velâ köyünde doğdu. 1. Dünya savaşının çıkmasıyla birlikte hapishanelerde bulunan mahkûmların gönüllü olarak orduya katılabilmeleri sonucu, Osman Kopuz’ da İstanbul’dan gelen gönüllü grubuyla birlikte cepheye gider. Yakup Cemil komutasındaki Teşkilat-i Mahsusa kuvvetleriyle birlikte Hopa. Borçka ve Maradit’teki muharebelere katılır. Maradit’teki muharebe sonunda Ruslardan esir ve silahlar alınmıştır. Buradaki muharebede Osman Kopuz Ruslardan bir makineli tüfek almıştır. Çatışma sonrası ezan okurken Rusların attığı bir kurşunla şehit olur

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.