Hans Albrecht Bethe

Alman fizikçisi (Strasbourg 1906). Münih, Tübingen, Manchester ve Bristol üniversitelerinde ders verdi. ABD.’ye yerleşti (1935), Cornell (İthaca) üniversitesinde kuramsal fizik kürsüsünde görev aldı. Los Alamos atom bombası tasarısı fizik şubesi yöneticisi.

Nükleer araştırmaya en büyük katkısı, sonradan Bethe Heitler formülünü oluşturan elek-tron-pozitron kuramını geliştirmesidir. Yıldızlardan enerji üretme kuramını ortaya attı, (Bethe devresi, 1938) bir hidrojen atomunu başka bir atomla tepkimeye sokarak helyum atomu oluşturma işlemi (hidrojen bombası yapımında, yüksek enerji elde edilmesinde uygulanan yönteme benzer) üstüne çalıştı.

Enrico Fermi ve J. Robert Oppenheimer ile birleşerek (1943) Los Alamos Bilim laboratuvarmda atom bombasını geliştirdi, aynı laboratuvarın Kuramsal Fizik bölümü yöneticisi (1943-1944). Hiroşima’dan sonra, ulus-lararsı atom enerjisi denetiminin gerekliliğini ileri sürerek, aynı görüşü paylaşan bilim adamlarına öncülük etti. Atomik denemeleri kısıtlayıcı bir antlaşmanın oluşmasına önayak oldu (1963).

Bethe, atomik güç reaktörleri, kıtalararası roketler, roket savunması gibi çalışmaların gelişiminde yararlık gösterdi. Atom Enerjisi Komisyonu Fermi Madalyası, Almanya’da Max Planck Madalyası, Ulusal Bilim akademisi Draper Madalyası ve Krallık Astronomi Heyeti Eddington Madalyası vb. ödüllerini aldı. Ulusal Bilim akademisine seçildi (1944). 1967 Nobel fizik ödülünü kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.