Hafız Muharrem Keçeli 1878-1945

08.12.2018
927
Hafız Muharrem Keçeli 1878-1945

1878 yılında Rize’de doğdu. Aslen Çayeli ilçesi Perkam (Demirhisar) köyündendir. Hafız Muharrem Keçeli İpsiz Recep’in halasının oğludur. 17 yaşında çeteye katıldı. Akçakoca’dan İpsiz Recep’in gönüllü istemesi üzerine harekete geçen Mataracı Mehmet Efendi, bu iş için Ankara’nın onayını alınca Hafız Muharrem’de gönüllü toplamaya başlar. Valinin teklifi ve Ankara’nın da olumlu bakması üzerine hapishanelerde bulunan mahkûmlardan gönüllü olanların affedileceği ilan edilir.

Gönüllü yazılanların sayısı 500 ü bulur. Toplanan gönüllülerin çoğu silahsızdı. Bir kısmı ise kendi silahlarıyla birlikte gruba katılmışlardı. Gönüllüler üç gruba ayrılarak bir grubun başkanlığına Muharrem Keçeli getirilir. Bu grubu Sakarya’ya götürüp İpsiz Recep’e teslim etme görevi Hafız Muharrem’indir.

Sakarya’da İpsiz Recep’in çetesinde müfreze komutanı olarak görev yapan genç Muharrem Keçeli iç isyanlann bastırılmasında. Kandıra baskınlarında yer alır.

Düzenli ordunun kuruluşu ile birlikte 41. Alay’ın 3. Taburunda görev yapar. Bu Taburla birlikte Sakarya savaşma ve Büyük Taarruza katılır. Zaferden sonra Rize’ye döner, 1945 yılında Çayeli’nde öldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.