Hacı İbrahim Ak

   08.12.2018
   875
   Hacı İbrahim Ak

   Rize Müdafaa-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti üyesi olan ağabeyi Mehmet Ak Efendi gibi milli meseleler karşısında fedekârlıklar yapmasını bilen bir kimse idi.

   Silah ve cephanenin Anadolu’ya nakli işinde görev aldı. Sadıkoğlu firmasının İtalya’dan satın aldığı ve İtalyan Bandırasını muhafaza ettiği Mariyana Vapuru ile soğan çuvalları içinde 66 mavzerle, sabun sandıklan içinde bir hayli cephane yükleyip Samsun’a sevk etmişti.

   Ancak Samsun’a varan vapur mallan boşaltırken, vinçten kayan sabun sandıklannın bir mavnanın üstüne düşmesi üzerine, cephaneler ortaya çıkar.

   Bir talihsizlik sonucu ortaya çıkan bu olay üzerine kontrolle görevli Fransız subay, halkın milli hislerini iyi bildiği için orada görmemezlikten gelmiş, ancak İstanbul’a varınca işi takibe başlamıştır.

   Malların manifestolarında sahibi görünen Hacı İbrahim Ak tutuklanır. 3.5 ay sorgusuz sualsiz Kumkapı zindanında kaldıktan sonra 23 Ağustos 1919’da Rodos adasına sürgüne gönderilir.

   Rodos zindanlarında da muhakeme edilmeden 6.5 ay alıkonulduktan sonra askeri mahkemenin kararıyla serbest bırakılır. İstanbul’a dönen Hacı İbrahim Ak aynı çalışmalarına devam eder.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.