Gürcistan Acarya Özer Cumhuriyeti Heyeti Rize Üniversitesinde Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Gürcistan Acarya Özer Cumhuriyeti Heyeti Rize Üniversitesinde

Acaristan (Acarya) Özerk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Namzira Bolkvadze, Gürcistan Batum Şhota Rustaveli Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrakli Baramidze ve Gürcistan Uluslararası Yabancı Yatırımcılar Derneği Genel Sekreteri ve Acarya Başbakanı Ekonomi ve Kültür Danışmanı Osman Çalışkan Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz’ın davetlisi olarak Rize’ye geldi.

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz’ı makamında ziyaret eden Acaristan heyeti ile yapılan görüşmelerde; sosyal, kültürel, sportif, folklor ve eğitim alanında işbirliği yapma ve ikili ilişkileri geliştirme kararı alındı.

Bu bağlamda öğrenci değişimi, karşılıklı öğrenci staj imkanları, ortak yüksek lisans ve doktora programı çalışmaları, Türkçe ve Gürcü Dili’nin nin öğretilmesi ve TÖMER türü bir yapılanma için hazırlık yapılması, RÜ’de Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması konularında çalışma yapılması kararı alındı.

Acaristan heyeti, Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz ve RÜ heyetini Acarya Özerk Cumhuriyeti’ne davet etti. Rize Üniversitesi Rektörü ve beraberindeki heyetinin 2012 yılı Şubat Ayında Acaristan’ı ziyaret etmesi kararlaştırıldı.
Ziyarette RÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Yerebakan, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ali Bilgin, Karadeniz Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nebi Gümüş ve Rektör Özel Kalem Müdürü Mehmet Kalem de hazır bulundu.
Ziyarette Acaristan heyetine RÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz tarafından, üniversiteyi simgeleyen plaket ve çeşitli hediyeler verildi. Acaristan heyeti de beraberinde getirdikleri Acara Özerk Cumhuriyeti ve Batum Şhota Rustaveli Devlet Üniversitesi’ni tanıtıcı kitapçık, broşür ve çeşitli hediyeleri RÜ Rektörüne takdim etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ