Günde ne kadar su içilmeli

29.11.2019
1.716
Günde ne kadar su içilmeli

Su yaşam kaynağımız. Hatta öyle ki o olmasa en fazla 3 gün yaşayabiliriz. Vücudumuz içinse bir sağlık kaynağı. Bu mucizevi içecek hem vücudumuzdaki toksinleri temizlemesi bakımından, hemde böbreklerimizin sağlıklı çalışması açısından çay faydalıdır.

Peki günde ne kadar su içilmelidir?

Yapılan araştırmalarda uzmanlar sağlıklı bir insanın günde 2 litre su tüketmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Nitekim uzmanlar insanların susadıklarında su içmelerinin yeterli olduğunu da belirtmektedirler. Zoraki veya kendini zorlayarak içilen suyun insana ekstradan bir faydası yoktur. Su bir çok maddenin böbrekler vasıta ile dışarı atılmasında önemli bir işlev görmektedir.

Vücudumuzun ihtiyacı kadar su tüketilmediğinde ise  kandaki üre ve sodyum miktarı artmaktadır. Yetişkin bir birey; terleme, dışkılama ve solunum yolu ile günde 2 ile 3 litre arasında  su kaybeder.

Vücudumuzun dışarıya attığı bu suyun muhakkak yerine konulması gerekmektedir.

Yetişkin bir insanın günlük su ihtiyacı çalışma şartlarına, sıcaklık, yiyeceklere ve fiziksek şartlara göre değişebilmektedir.

Buradan da anlaşılacağı üzere vücudumuzun günlük ihtiyacı olan su 2 litredir. Ancan insanın bulunduğu şartlara göre bu ihtiyacın artabileceği de açıktır.

Kendinizi zorlayarak su içmenin bir faydasının olmayacağı gibi, susadığımızda yeterince su içmemiz halinde kafi geleceği açıktır.

Az Su İçmeyin

Vücudumuzun dışarıya attığı kadar suyun muhakkak yerine konulması gerekmektedir. Vücudumuzun susuz kalması neticesinde yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, idrarın azalması, psikolojik bozukluklar ve halüsinasyon görmek gibi etkiler ortaya çıkabilir.

Fazlasıda Zararlı

Su iç meninde her şeyde olduğu gibi fazlasının zararlı olduğunu unutmayınız. kendinizi zorlayarak aşırı su içilmesi durumunda kandaki sodyum miktarı oldukça azalır ve görme bulanıklığı, baş ağrısı, beyin ödeminden ölüme kadar hadiseler meydana gelebilir.

Gelelim Sonuca

Araştırmayı yapan uzmanlar insanların günlük su kaybının 2 – 3 litre arasında olduğunu ve buna bağlı olarak’ta alınması gereken su miktarının da bununla aynı oranda olması gerektiğini belirtmektedirler.

Uzmanlar insanların hiç bir zaman kendilerini 2 litre veya 8 bardak su içmeleri gerektiği konusunda kendilerini zorlamamalarını, susadıkça su içmelerinin vücut için yeterli olduğunu belirtmektedirler. Nitekim tükettiğimiz yiyeceklerde ve  içeceklerde su bulunmaktadır.

YORUMLAR

 1. sulutaş dedi ki:

  HEPİNİZDE DOĞRU SÖYLÜYORSUNUZ.SUYUN YERİNİ,DİĞER İÇECEKLER TUTMUYOR

 2. Bencede yerli kadar içmeli dedi ki:

  Bende size katılıyorum. Çok su içmek faydalı değildir. İnsan susadığı kadar içerse yeterli olur. Vücudumuz ne kadar su istiyorsa o kadar su alınmalı. Bazıları diyor yok günde 3 litre için. Vücudun istemiyorsa ne diye içeceksin o suyu. Susuzluğumuzu giderecek kadar içmek yeterlidir.

  1. Anonim dedi ki:

   susuz durmaya alışan için susadıkça iç demek yanlış olur 2 litre den az olmamalı diyorlar yani vücut alışana kadar biraz zorlarsın sora kendi ister zaten suyu

 3. Sakın Susuz Kalmayın dedi ki:

  Buna kesinlikle kaytılıyorum. İnsan susayınca su içmesei bencede bir insana yeterlidir. Bugün bazı insanlarımız güzelleşceğim geç yaşlanacağım diyerek akşama kadar vücudu istemediği halde zorla su içiyor. Bu çok yanlış bir alışkanlık. Susadıkça su için gerisini düşünmeyin.