Gülün Faydaları Nelerdir

29.11.2018
889
Gülün Faydaları Nelerdir

GÜL (Rosa) Gül, dünyanın dört köşesine yayılmış, gayet meşhur bir bitkidir. Gerek kokusu, gerek renklerinin güzelliği itibarile eskidenberi pek sevilmiş, çok beğenilmiş, kitaplara, romanlara, tarihlere ve şiirlere geçmiştir. Güzel kokusu ve göz alıcı renklerile bahçelere, bağlara, evlere süs olmuştur. Hâlâ da insanlar arasında bu tarihî ehemmiyetini muhafaza etmektedir.Güllerin çeşitleri pek çoktur. Eski ve yeni bitki kitapları, iklime, memlekete göre, birçok . gül çeşitlerini sayıp dökerler.

Güllerin kırlarda kendi kendine yetişen, yalınkat yabanî cinsleri olduğu gibi, özel surette, bağlarda, bahçelerde, serlerde yetiştirilen katmerli cinsleri de ) vardır.

Bizim için bu ufak kitapta güllerin ancak en meşhur olanlarını saymak mümkün olabilecektir.Her yerde en çok bulunan gül, katmerli kırmızı güldür. Rengi ve kokusu pek güzeldir. Bundan başka (Beyaz gül), (Sarı gül), (Penbe gül), (Menekşe gülü), (Kanarya gülü), (Şam gülü), (Yabanî gül), (Tüylü gül), (Sadberk gülü), (Tarçinî gül), (Kaysı gülü), (A. teş gülü), (Misk gülü) gibi çeşitleri en ziyade tanınmış olanlarıdır.

Memleketimizde güller Mayıs ayından itibaren açılmaya başlarlar. İlâç olarak kullanılan yeri çiçek kısmı ve bunu teşkil e-den yaprakcıklarıdır. Güller konca halinde iken toplanırlarsa hassaları daha fazla olur. Toplandıktan sonra sıcak bir yerde veyahut özel bir fırında kurutulup saklanırlar. Karanlık, kapalı bir yerde saklanırlarsa uzun müddet kokusunu ve tesirini muhafaza eder.

Gülün kokusu, içinde güzel esanslar mevcut olmasındandır. Güllerden çıkarılan gülyağı bundan dolayı gayet güzel kokuludur. Yurdumuzun İsparta ve dolaylarında yetişen güllerden dünyanın en makbul gülyağları çıkarılır. Bu bakımdan gülyağlanmız dünyanın her tarafında pek büyük bir şöhret ve itibar kazanmıştır.Gülyağı ve gül esansları, krem, pudra, diş macunu, dudak boyası, saç suyu, gülsuyu, briyantin vesaire gibi Parfümeri işlerinde pek ziyade kullanılırlar. Gülden evlerde (gül şurubu), (gül şerbeti), (gül reçeli) gibi nefis tatlılar yapmak mümkündür.

Gülün Sağlığa Olan Faydaları : Hekimlikte en ziyade kırmızı gül kullanılır. Terkibinde (Tanen) denilen bir madde mevcut olduğu için gül buruş-turucudur ve kabızlık yapar. (20) gram gül bir litre suda çay gibi haşlanarak kahve fincanı ile içilirse ishali keser. Barsaklara rahatlık verir. Bu su ile gar gara yapılırsa boğazda, bademcikler, üzerinde hâsıl olan ilti haplar ve nezleler çabucak iyi olurlar.

Gözlerde kanlanma ve nezle hallerinde bu su ile göze banyo yapılmasının büyük fayda verdiği yazılmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.