Gözlerimiz neden çapaklanır?

29.11.2019
1.561
Gözlerimiz neden çapaklanır?

Sabahları yatağımızdan kalktığımızda ilk fark ettiğimiz şey gözlerimizde çapaklanma olduğudur. Yatağımızdan ilk kalktığımızda yapacağımız iş ise bu çapakları temizlemektir. Gözlerimizde meydana gelen bu çapaklanma bazen o kadar çok olur ki kirpiklerimizi bile açamayacak duruma gelebiliriz.

Gözlerde meydana çelen çapaklanmanın farklı sebepleri bulunmaktadır. Çapaklanmanın en önemli nedenlerinden birisi ise, gözlerimizde bulunan mikropların meydana getirdiği çapaklanma dır.

Gözlerimiz neden çapaklanırGözlerimizde bulunun bu mikroplar, gözlerimizin salgıladığı ve koyu sarı renginde olan bir sıvı yardımı ile gözlerden dışarıya atılır. Dışarıya atılan bu sıvı madde gözlerimizin önünde birikerek çapaklanmaya neden olur.

Gözlerde çapaklanma genel olarak çocuklarda daha sık görülebilmektedir. Erişkin bireylerde ise çapaklanma her gün rastlanan bir olay değildir. Gözlerde her gün çapaklanma meydana gelmesi bir iltihap belirtisi olabilir. Bu tür durumlardaki çapaklanma da ise bir hekime başvurulması gerekmektedir.

YORUMLAR

 1. aleyna dedi ki:

  teşekkürler gerçekten çok işime yaradı
  elinize sağlık

 2. emoş dedi ki:

  Çok korkuyorum çünkü gözüm çok ağırıyor kirpiklerim biririne yapışıyor ve sanırım bir doktora görünmem lazım

 3. emine dedi ki:

  çok güzel hrekes bu siteye girsin

 4. Benimde gözlerim çok çapaklanıyor dedi ki:

  Benim her sabah gözlerimde çapaklanma oluyor. Buradaki bilgilere göre gözlerimde iltihap olma olasılığı yüksek. Gözlerimin çapaklanması hiç hoşuma gitmiyor. Çapak problemim için bir doktora gitmem lazım.