Gliserin Nedir? Gliserinin Faydaları Nelerdir

   29.11.2018
   1.749
   Gliserin Nedir? Gliserinin Faydaları Nelerdir

   GLİSERİN (Glycerine) Renksiz, şurup gibi kıvamlı bir mayidir. Lezzeti tatlıdır. Su ile ve alkol ile güzelce karışabilir. Kokusu yoktur.

   Gliserinin Sağlığa Etkileri : Gliserin ağızdan alındığı zaman barsakları yumuşatıp müshil gibi tesir eder. Safra akmasını kolaylaştırır. Onun için inkıbaz hallerinde ve safra yolları hastalıklarında iyi bir ilâçtır. Bundan başka böbrek taşlarında ve idrar yolu hastalıklarında da faydalıdır.

   İçine gliserin konarak hazırlanan lavmanlarla barsakları kolayca boşaltmak ve inkıbazı ortadan kaldırmak mümkün olur.Dışarıdan kullanıldığı zaman deri üzerinde hâsıl olan çatlaklarda, birçok deri hastalıkların, da gayet iyi gelir.Soğuk tesirile ellerde hâsıl olan çatlaklar acı yapması, ellerin derisini bozması itibarile pek ziyade can sıkıcıdır.

   Bu gibi hallerde bir kısım limon suyuna, bir kısım kolonya ve ayni miktarda gliserin karıştırılarak yapılan ilâç ellere sürülecek olursa, az zamanda, deriyi yumuşatır ve ellerdeki çatlakları kolaylıkla izale eder. Evlerde türlü ev işleri ile uğraşırken elleri çatlayan kadınlar gliserinle yapılan bu güzel el suyundan pek ziyade fayda görürler.Gliserin ağızdan alınmak su retiyle kullanılırken günde (2(1 60) gram kadar alınabilir.

   Daha fazla alınırsa ishal yapar.Dışarıdan lavman suretilr kullanıldığı zaman yerine göm lavman suyunun içine (lüı gramdan (30) grama kadar glı serin katılabilir.Gliserin zehirsiz, zararsız bir ilâçtır. Evlerimizdeki ufak ecza. nede her zaman bulundurulma sı büyük faydalar temin eder.

   YORUMLAR

   1. yeliz dedi ki:

    gliserin bebek pişiğinde kullanabilir miyim.

   2. naz dedi ki:

    acaba saclara nasil gelir

   3. kubra dedi ki:

    saclarm ıcın kullanıcm ıns sonuc alırm