Gayrimenkul Nedir

02.12.2019
1.339
Gayrimenkul Nedir

GAYRİMENKUL, değerini vc niteliğini yitirmeksizin bir yerden başka bir yere götürülemey’en mal, taşınmaz. Gayrimenkuller, tarla, arsa, ev, apartman gibi yerini değiştirmeyen mallardır. Gemiler de menkul oldukları halde, hukuksal olarak gayrimenkul kapsamında değerlendirilir. Medeni Kanun md. 632 gayrimenkul kapsamına giren malları tek tek saymıştır. Buna göre, arazi, tapu siciline bağımsız ve sürekli olarak kaydedilen haklar ve madenler gayrimenkul kabul edilir. Gayrimenkulün sahibi, onun altına, üstüne ve kaynaklarına da sahip olur.

Anayasa ve yasalar gayrimenkul mülkiyeti hakkının kullanılmasını kamu yararı ve başkalarının kendi mülkiyet haklarından yararlanması konularında sınırlamıştır. Medeni Kanun, 754. ve izleyen maddelerde gayrimenkul yükümlülüğü ile gayrimenkul malikini, bu sıfatı nedeniyle komşusuna bazı haklar tanımak, geçit hakkı vermek, suyolu gibi tesislerin geçirilmesine izin vermek, binayı yıkılmayacak sağlamlıkta tutmak gibi zorunluluklara tabi tutmuştur. Bu sınırlamaya karşılık, mülkiyet hakkı başkalarının tecavüzlerine karşı korunmuştur.

Gayrimenkule tecavüz durumunda, gayrimenkulu kullanan bu tecavüzü, durumun haklı göstereceği bir kuvvetle ortadan kaldırabilir, idari makamlar aracılığıyla kaldırılmasını sağlayabilir. Gayrimenkule tecavüz ayrıca ceza yasalarına göre bağımsız bir suç oluşturur. Gayrimenkul maliki gayrimenkulu satıp devredebileceği gibi bir borcuna karşılık rehin olarak gayrimenkulu göstererek gayrimenkul rehni gibi işlemler de yapabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.