Gagavuz Türkleri Nedir

28.11.2019
788
Gagavuz Türkleri Nedir

GAGAVUZ TÜRKLERİ, Kuzeydoğu Bulgaristan’da (Dobruca), Romanya’da, Moldavya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (Comrat, Ceadar-Lunga, Kangaz, Taraçlia, Vulcanesti) ve Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde (eski Beberabya; İsmail ve Zaporoje bölgeleri) yaşayan Tük boyu. Sorguç ya da Surguç adım da kullanan Gagavuzlar, Balkan Yarımadasında dağınık olarak bulunurlar.

Kökenleri ve tarihleri kesin olarak belli değildir. Gaga-vuzların öteki Balkan Türkleri gibi 1064’e doğru Asya’dan Avrupa’ya geçtikleri ve Peçeneklcrle aynı soydan oldukları belirtildiği gibi, bir Oğuz- grubu kalıntısı olduğu görüşü de savunulur. Ayrıca Gagavuzları Moğol akını ertesinde Bulgaristan’a yerleşen Kumanlarm soyundan sayan ya da kuzeyden geldiklerini ve son olarak da, Karadeniz’in kuzeyinden gelen bir Oğuz grubundan olduklarını ileri süren görüşler vardır.

Adlarının nereden geldiği kesin olarak belli değildir. Gagavuzlar Ortodoks Hıristiyanlığı benimsemişlerdir. Rumen ve Bulgarlarca Ortodoks Türkleri olarak anılan Gagavuzlar, 1750-1845 yılları arasında Tuna üzerinden Rusya’ya göçtüler. Burada Tuna bölgelerine (1769 – 1791) ve Besarabya’ya (1801-1812) yerleştiler. 1970 sayımlarına göre Moldavya nüfusunun % 3,5’unu Gagavuzlar oluşturur.

Büyük Ansiklopedi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.