Gabon Cumhuriyeti (Gabon Başkenti – Para Birimi)

28.11.2019
870
Gabon Cumhuriyeti (Gabon Başkenti – Para Birimi)

Gabon Afrika’da Gine Körfe-zi’nin batısında devlet. Yüzölçümü 267.000 km2; nüfusu 1,384,000 , Gabon başkenti Libreville. Gabon’un doğusu düzlüktür, batıya, Atlas Okyanusu kıyısına doğru arazi yükselir, buralarda tepeler ve bataklık ovalar yer alır. Ogue Irmağı ve kollarının geçtiği ülke, ekvator iklimi nedeniyle sık ormanlarla kaplıdır. Halkın çoğunluğu Bantu soyundandır.

Ülkenin genişliğine göre nüfus çok seyrektir ve bunlar da kıyı kesiminde, özellikle Libreville (57.000) ve Port Gentil (35. 000) kentlerinde toplanmıştır. Orman işletmeciliği (özellikle kontrplak yapımında kullanılan okume ağacı) uzun süre ülkenin tek zenginlik kaynağı olmuştur. Fakat yeraltı zenginliklerinin (petrol başta olmak üzere, demir, uranyum ve manganez) işletilmesi ülkede endüstrinin ilerlemesini ve gelişmesini kolaylaştırmıştır.

Keresle endüstrisine yeni endüstri alanları (rafineri, hafif metalürji, vb.) eklenmesine karşın, Gabon birçok tüketim malını dışarıdan satın alamak durumundadır. Zaman zaman şu ya da bu kabilenin şefi öbürlerine üstünlük sağladı. Ülke 1839′ dan itibaren Fransız etkisinegirmeye başladı ve 1964’te da bağımsızlığa kavuştu. Ülke tek partili cumhuriyet olarak yönetilmektedir. Yönetim biçimi başkanlık sistemini andırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.