Friedrich Bergius Kimdir?

   03.12.2019
   657
   Friedrich Bergius Kimdir?

   Alman sanayici ve kimyacısı (Goldschmieden 1884 -Buenos Aires 1949). Leipzig’deki Bres-lau üniversitesini bitirdi. Doktor (1907). Hannover’de bir araştırma laboratuvarı kurdu; kimyasal tepkimeleri yüksek basınçta inceledi. Yüksek ısı ve basınçta ağır yağ ve kömürden gazolin elde ederek yeni bir yöntem geliştirdi (1912).

   Essen’de Goldschmidt fabrikası araştırma laboratuvarı yöneticisi (1914). Petrolü basınç altında hidrojen içinde arıttı. Sanayide ilk kez sıvı haldeki karbonu katalitik hidrojenleştirmeyle karbüranlar bileşimi elde etti (1921). Ludwigshafen’deki Badische Anilin ve Soda fabrikasına fueloil patentini sattı (1925). Odun talaşından hidroklorik asit, bundan da alkol ve sakarin elde etti.

   II. Dünya savaşında Bergius’un buluşlarından gazolin elde edilmesinde ve bazı yiyecekleri üretmede yararlanıldı. Savaştan sonra Bergius Almanya’dan ayrılarak ilk kez Avusturya’ya sonra İspanya ve Arjantin’e gitti. Ölümüne değin (1 yıl) yaşadığı Buenos Aires’de Arjantin hükümetinin teknik danışmanlığını yaptı. Nobel Kimya ödülünü Karal Bosch ile paylaştı (1931).

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.