Frengi Nedir

28.11.2019
628
Frengi Nedir

Frengi doğrudan doğruya insandan insana geçen bulaşıcı hastalık. Sifilis de denir. Nedeni Treponema pallidum adı spirokettir. Mikrobun bulaşması için
bir yara berenin bulunması gerekir. Deri ve mukoza yoluyla bulaşan mikrop, bir kuluçka döneminden sonra, deride ve iç organlarda doku bozukluklarına yol açar. Hastalık gebe kadınlarda, gebeliğin ilk yarısından sonra yavruya da bulaşır.

Bu nedenle soydan geçen bir hastalıktır. Bu yüzden birçok ülkede eş adayları, evlenmeden önce doktor muayenesinden geçirilir. Ayrıca frengili bir hasta bulunan ailelerin bütün bireyleri, evlenmeden önce özel olarak frengi muayenesinden geçirilip sağlam olup olmadıkları rapora bağlanır. Frengi, Wassermann testi ile anlaşılır. Hastalığın üç evresi vardır. Birinci evre 12-30 gün süren bir kuluçka döneminden sonra başlar. Mikrobun bulaştığı yerde bir yara belirir ve buraya yakın yerlerdeki lenf düğümleri şişer, kızarır, ağrısızdır. Bu evrede penisilin tedavisi uygulanırsa hastalık iyileşir. İkinci evre cn erken 2 ay sonra ortaya çıkar. Deride çeşitli yerlerde kızartı, şiş, döküntü, doku kalınlaşması görülür.

Hafif ateş ile birlikte kıl dökülmesi de başlar, ikinci evre daha geç de belirebilir, o zaman ancak 4-12 ay sonra ortaya çıkar. El ayaklarında ve ayak tabanlarında frengi yaralan belirir; kasıkta ve cinsel organlarda deri ve mukoza bozuklukları görülür. Tüm yaralarda frengi mikrobu vardır. Frenginin cn kötü evresi üçüncü evredir. Yıllarca sonra belirebilir. Penisilin uygulandığından beri frengili hastalardan bu devreye ulaşanların sayısı pek azdır. Bu evrede hastalık yerleştiği kemik, eklem, damar ve sinir gibi organları bozar, bunların çalışmasını güçleştirir, felçlere, kalp bozukluklarına neden olur. Frengi eskiden dünyada oldukça yaygınken, penisilinin bulunmasından sonra önemli ölçüde azaldı.

Türkiye’de ilk frengi olgusu XIX. yy başlarında istanbul’da görüldü. Hastalıkla ciddi savaş Cumhuriyet’ten sonra başladı. 90 sayılı yasa çıkarılarak frengi tedavisinin devletçe parasız yapılması sağlandı. Aynı yasayla frengililerin evlenmesi yasaklandı. 1925’de frengi tarama ekipleri kurularak frenginin yoğun olduğu illerde s başlandı. Yirmi yıl içi (1927- 1949) iki milyonda-la kişi muayene edilerek S frengili saptandı. 1975’de > edilen yeni frengi it yönetmeliği ile yapılan tedavi sonucu frengili : hızla azaldı. 1980 veri göre Türkiye’de resmi k; frengili sayısı 11.307’dir.

Büyük Ansiklopedi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.