François Arago Kimdir?

Fransız fizikçi, gökbilimci ve siyaset adamı (Estagel 26 şub. 1786 – Paris 2 ek. 1853). 1803’te mühendislik okuluna girdi; daha okulu bitirmeden, yazman olarak gözlemevinde çalışmağa başladı; Barcelona -Formentera arasındaki boylam ölçümünü gerçekleştirme işinde Biot’nun yardımcısı.

Fransa’ya dönen (oc. 1803) Biot, başlıca bölümünü yaptığı çalışmanın tamamlanmasını Arago’ya bıraktı. 1809 haziranında Paris’e giden Arago, bilim adamları çevresine girdi; Bilim Akademisine üye seçildi ve Monge’un yerine, geometriye uygulanmış analiz dersleri vermeye başladı. 1810’da fizik, özellikle de optik ile ilgilenmeğe başladı.

1811’de, kromatik kutuplanmayı buldu. Ampère ile birçok elektro -mıknatıslık olayını buldu; sonra ses hızıyla ilgilenerek, Dulong ile işbirliği yaparak yüksek basınçlarda Mariotte yasasının doğrulamasını yaptı. Gezegenlerin çaplarını doğru olarak saptadı, demirin mıknatıslığını ve dönme mıknatıslığını buldu.

Temmuz monar-şi’si sırasında muhalefetten milletvekili seçildi. Yüriitma Komisyonu başkanı (5 may. – 25 haz. 1848) uzlaşma sağlamayı başaramayınca siyasetten çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.