Fovizm Akımı Nedir

   30.11.2019
   866
   Fovizm Akımı Nedir

   Fovizm, XX. yy.’da doğan resim akımı. 1905’te Paris’teki Sonbahar Sergisi’nde. Matisse, Marguet, Dcrain, Vlaminck gibi sanatçılar. Louis Vauxcelles tarafından yırtıcı hayvanlar (fau-ves) olarak nitelendiler.

   Vaux-celles, aynı sergideki Margue’-nin heykelini kastederek; “Yırtıcı hayvanlar kafesi içinde Do-natello” demişti. Bağımsız bir renkçilik temelinde birleşen bu sanatçıların temsil ettiği resim anlayışı, o zamandan sonra fo-vizm (fovculuk) olarak anılmaya başlandı. Bu ressamların bir çoğu uzun süre akademik eğitim içindeydiler.

   Matisse ve Marguet, Paris Güzel Sanatlar Oku-lu’nda Moreau’nun öğrencisiy-diler. Moreau ölüp yerine Cor-mon geçince bu iki sanatçı başta olmak üzere birçok kişi okuldan ayrıldılar. Daha sonra Derain, Matisse, Vlaminck tanışması, benzeri sanatsal kaygılar taşıyan bu ressamları aynı konuları işlemeye götürdü.

   Araştırmacı bir anlayışla eserler veren bu grup, her üyenin özgürce kendi yolunu izlediği bir topluluktu. Fovculuk için, kesin kuralları olan bir akım olarak söz etmek olanaklı değildir. Fovculuk, akademik eğitim gören bir grup sanatçının, bu tür resim anlayışına karşı toplu olarak gösterdiği bir tepkidir, izlenimciliğe karşıt olarak gelişen fovculuk daha sonra yerini kübizme bırakacaktır, ilkel sanatların ortaya çıkarılması ve Cezanne’in resminin etkileriyle ortaya çıkan kübiezmle birlikte fovcu resim etkinliğini yitirdi.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.