Fosil Nedir

27.11.2019
893
Fosil Nedir

Fosil (taşıl da denilir) Latince kökenli bir sözcük olup “kazıtabilir” anlamına gelir. Zamanımızdan çok önceki yüzyıllarda yaşamış olan herhangi bir bitki ve hayvanın kalıntısı bir fosildir. Fosil, bu hayvanın buz içinde donmuş vücudunun tümü, bir iskelet ya da bir kemik, bir diş, bir boynuz, bir damla amberin içindeki bir böcek, bir deniz hayvanı kabuğu da olabilir. Bir madendeki kömür de bir fosildir.

Fosilleri inceleyen ve bunları yorumlayan bilim dalının adı paleontolojidir. Paleontoloji sözcüğü Yunanca kökenli olup, eski anlamına gelen “palaios” ve inceleme anlamına gelen “logos” sözcüklerinden oluşmuştur.

Geçmişe ait yazıtları heykelleri ve sanat ürünlerini inceleyen bilim dalma da arkeoloji adı verilir. Bir arkeolog için bir tapmağın ya da bir mezarın önemi ne ise, paleontologlar için de fosillerin ve dolayısıyla evrimin önemi odur. Yeryüzü katmanları arasında yer alan, binlerce yıl öncesinin kaLmtıları fosiller yada arkeolojik eserler, günümüz insanının yeryüzü tarihinin çeşitli dönemlerini anlamasını olanaklı kılmaktadırlar.

Bunun yanı sıra fosillerin incelenmesi ve jeolojik katmanlara dağılım biçimleri, bilim adamlarına bir toprağın yaşını saptamada en güçlü kaynağı oluşturur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.