Flüt Nedir? Flüt Nasıl Çalınır? Video Dersleri

   04.12.2019
   4.942
   Flüt Nedir? Flüt Nasıl Çalınır? Video Dersleri

   Bu Makalemizde sizlere flüt nedir ve nasıl çalındığına dair bilgiler vermeye çalışacağız. İlk Önce flüt’ün tanımına ve tarihçesine değinelim. Flüt dersleri ile ilgili videolu anlatım ise yazının sonudan verilmiştir.

   Flüt nedir?

   Flüt, üflemeli bir çalgıdır. Orkestrada yer alan flüt en eski müzik aletlerinden biridir. Eski Yunanlılar flütü tanrıların yarattığına inanırlar, gösterilerde, düğünlerde, adak günlerinde ve cenaze törenlerinde flüt çalarlardı.

   insanlık tarihinin en eski çalgılarından biri olan flütün başlıca türleri şunlardır; gagalı flüt, alto flüt, küçük flüt, kısık flüt, pan flüt, alto flüt, tatlı flüt.

   Bunlar arasında kısık flüt ve alto flüt yalnız boyutları bakımından değişik biçimdedirler. Flüt tahtadan, gümüşten ya da başka bir metalden yapılmış üzeri delikli, silindir biçiminde bir borudur.

   Ağızla üflenerek ve üzerindeki delikler parmaklarla kapatılıp açılarak çalınır. Flütün ağıza yatay ya da dik tutularak çalman türleri vardır.

   Ağıza dik tutularak çalman flütlere üflenen hava, borunun üstkenarına yönelir. Dik flütlerdeki delikler seslerin yüksekliğini değiştirmeye yarar. Avrupalı besteciler XVIII. yüzyılın ortalarında Johann Sebas-tian Bach dönemine kadar bu flütü (tatlı flüt) yeğlemişlerdir.

   Nasıl bugün, flüt denince aklımıza ağıza yatay tutularak çalınan flüt geliyorsa, o dönemde de bestecilerin bestelerinin uygulanmasında flüt çalınması gerektiğinde ağıza dik tutularak çalman flüt akla gelirdi. Ağıza yatay tutularak çalınan flüt için ilk kez, Jean Baptiste Lulli’nin 1681 yılında bir beste yaptığı sanılmaktadır.

   Daha sonra bu tür, yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Uygulayıcılar bu flütün üzerinde birçok değişiklikler yaparak daha da geliştirmişlerdir. Jacques Hotte-terre baş, gövde ve ağız olarak bir birinden ayrılıp tekrar takılabilecek biçimde üç bölüme ayırmıştır. Prusya Kralı Frederik Il’nin de öğretmeni olan ünlü flütçü Joachim Quartz ise birkaç anahtar eklemiştir.

   Alman flütçüsü Theobald Böhm 1840 yılında flütün üzerindeki deliklerin bir birbirlerine uzaklıklarını ve anahtarları inceleyip entonasyon sorununu matematiksel olarak çözerek bu flütü en üst düzeye ulaştırmıştır. Flüt Jan Anderson ile pop müziğine de girmiştir.

   Ama flütü bir hafif müzik orkestrasında 1970 yıllarında ilk kez Beatles’lar kullanmışlardır. Nitekim ünlü “You’ve got to hide your love away” şarkısının sonunda bir flüt sol, yer alır. XVIII. yüzyıl ortasına kadar kul lanılan tatlı flüt, yüzyılımızı! başlarında bir ingiliz kolek siyoncusu tarafından yeniden or taya çıkarılmıştır, ingiliz flüti olarak da bilinen tatlı flüt Avrupa’da birçok konservatuvard; öğretim konusu olmaktadır. Hol landalı Frans Brüggen tatlı flütün en usta çalıcılarından biridir.

   Latin Amerika ülkelerinde ve kimi ilkel toplumlarda pan adı verilen flüt kullanılır.

   Pan flüt: değişik uzunluklardaki kamış boruların üst üste gelmesinder, oluşur, istenilen ses perdesini elde etmek için bu borulardar birine üflenir. Kamış boruların her biri ayrı bir nota sesi verir.

   Gagalı flütlerde, üflendiğinde hava oluşturan bir kanal bulunur. Bu nedenle çahcının üflediği havaya yön ve hız ayarı vermesi gerekmez. Gagalı flütler tahtadan yapılır, ağız delikleri koni biçimindedir.

   Ağız deliğinden başka sekiz deliği vardır. Gagalı flütlerin ses genişliği sekiz oktavdır. En ünlü flüt çahcıları arasında Joachim Quatz, Friedrich Kuhlau, Paul Taffanel, Jean-Pierre Ram-pal, Severino Gazzeloni, James Galwag, sayılabilir, ilk Türk flüt çalıcısıysa Saffet Beydir.

   Flüt Çalma Dersleri Videoları
   [ultimate_video 22 /]

   YORUMLAR

   1. AliVeli Deli dedi ki:

    Güzel bir açıklama olmuş..

   2. hakan dedi ki:

    sayfanız çok güzel video sayesinde çabucak flüt çalmayı öğrendim teşekkürler

   3. Anonim dedi ki:

    videolar güzel öğreniyorsunuz.

   4. kamil dedi ki:

    ama biz flüt aeıyoruz siz bize başka bir şey gönderiyorsun hemde odanız dağınık

   5. iboş dedi ki:

    mükemmel vidyolar

   6. batuhan dedi ki:

    benim müzik sınavım vardı flüt çalmayı bilmiyodum sizin sayenizde öğrendim sağolun

   7. Öyküm dedi ki:

    mükemmel !

   8. aleyna dedi ki:

    çok güzel videolarınız

   9. azra dedi ki:

    ben sizin videolarınızı çok beğendim bilmeyen kişiler fülüt çalamıyorsa videoyu izleyin öğrenin

   10. damla dedi ki:

    bilmiyordum çalmasını öğrendim

   11. anıl nedir dedi ki:

    ben fülüt ne oldugunu bilmek istiyorum.

   12. ahmet dedi ki:

    bende öğrenmweye çalıoşıcamm sıkılınca çalarım :D

   13. NicKimYoq dedi ki:

    Ben do re mi fa sol la si do y uçalıyorum ama şarkıçalamıyorum

   14. Deniz dedi ki:

    Blok flütü hiç çalamıyordum. Fakat bu siteyi bulunca neredeyse tamamen öğrendim. Teşekkürler.

   15. Flüt Çalmayı Öğrendim dedi ki:

    Merhaba. Sayfanız çok güzel. Vermiş olduğunuz videolar sayesinde az çok flüt çalmayı öğrendim. İlk önce blok flüt ile çalmaya çalışıyorum. Blok flüt çalmayı öğrenince yan flüt çalmak istiyorum. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler.