Fizyoloji Nedir

02.12.2019
788
Fizyoloji Nedir

FİZYOLOJİ, hayvansal ve bitkisel organizmaların sürekli işlevlerini, doğal yaşam koşulları içinde inceleyen bilim dalı. Biyolojinin bir kolu olan fizyoloji, bitkileri ve hayvanları oluşturan dokuları ve organları ele alarak, bunların yaşamlarını nasıl sürdürdüklerini, birbirleriyle olan ilişkilerini, görevlerini, görevlerin nasıl yerine getirildiğini, öldükleri zaman ne gibi değişikliklere uğradıklarını ele alır.

Daha sonra da bunları bir sonuca ulaştıran fizyolog, belirli koşullar içinde organizmanın ne biçimde hareket edeceğini, tüm bu koşulların canlıda ne gibi tepkiler yaratacağını bulur. Oldukça yeni bir bilim dalı olan fizyoloji, ilk kez XIX. yy’ın sonlarına doğru Fransız bilgin Claude Bernard tarafından ciddi olarak ele alındı. Kısa zamanda gelişerek gerçek bir bilim dalı durumuna geldi. Fizyoloji insan fizyolojisi, hayvan fizyolojisi, bitki fizyolojisi adları altında bölümlere ayrılır; bunlar da, sinir sistemi fizyolojisi, kalp ve dolaşım sis’emi fizyolojisi gibi dallara bölünürler.

Fizyoloji biyolojinin embriyoloji, anatomi, patoloji gibi öteki dallarıyla sürekli ilişki içinde olmak zorundadır. Fizloyoji tıpla çok yakından ilgilidir. Sağlam organların nasıl çalışması gerektiğini bildiren fizyologlar, hekimlerin hastalık durumunda oluşan farkı anlamasına yardımcı olurlar. Fizyolojinin tıpla ilgili alanlardaki en önemli çalışması şeker hastalığı üzerine yaptığı incelemelerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.