Fıtık Nedir (Fıtık Tedavisi)

30.11.2019
619
Fıtık Nedir (Fıtık Tedavisi)

FITIK, iç organlardan bir parçanın ya da tamamının, normalde içinde bulunduğu vücut bölümünden dışarı çıkması. Fıtığın oluştuğu organa göre türlü tipleri vardır. En çok görüleni kasık fıtığıdır. Kasık fıtığı doğuştan ya da sonradan olabilir. Doğuştan olanında, karın duvarında zayıflık vardır ve öksürük, ağır yük kaldırma gibi bir durumda karın duvarı bu zayıf yerden yırtılır.

Sonradan olanda ise, kaza ya da yaşlanma sonucu karın duvarının yırtılması söz konusudur. Daha çok erkeklerde görülür. Tek tedavisi ameliyattır. Ancak ameliyat edilmesinde sakınca olan hastalar belli koşüllarla fıtık bağı kullanabilirler. Daha çok kadınlarda görülen femoral fıtık üst bacak bölgesine doğru inen bir kasık şişkinliği biçiminde belirti verir. Bunda fıtık bağı da yararsızdır. Tek tedavi yöntemi ameliyattır.

Gerçek göbek fıtığına en çok çocuklarda rastlanır. Kendiliğinden düzelmesi beklenir. Karın duvarının geçirilmiş bir ameliyata bağlı olarak zayıflamış bir yerinde oluşan ensizyon fıtığında hastaya sıkı bir kemer takması önerilir. Mide fıtığı ise genellikle yaşlı kimselerde görülür.

Bunda, diyaframdan yemek borusunun geçtiği bölümden, midenin üst bölümü de geçmiştir. Midede ekşime, yutma zorluğu, gaz ve geğirme belirtileri gösterir. Hastaya şişmansa zayıflaması, yatakta dike yakın yada yan yatması, gaz geldiğinde oturması vb önerilir. önerilerin yerine getirilmesi, dinlenme gibi önlemler sonuç vermezse ameliyat uygulanır. Bir de disk fıtığı denilen fıtık vardır. Bunda, omurgalararası diskin bir parçası omurga kanalı içine kayarak sinirleri sıkıştırır ve çok ağrı verir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.