Filipinler Devleti (Filipinler Başkenti – Para Birimi ve Tarihi) Nedir

   13.11.2009
   993
   Filipinler Devleti (Filipinler Başkenti – Para Birimi ve Tarihi) Nedir

   Filipinler Güneydoğu Asya’da devlet. Yüzölçümü 300.000 km2 nüfusu 48.400.000; başkent Quezon City Doğal ortam ve ekonomi: 7.107 adadan oluşan Filipinler Takımadaları, Büyük Okyanus’ta Çin-hindi Yarımadası’nm doğusunda yer alır. Adalardan Luzan ve Mindanao ülke topraklarının üçte ikisini oluşturur. Adaların çoğu volkanik dağlarla kaplıdır.

   İklim genellikle nemli ve tropikaldir ancak kışlar kurak geçer, önemli ırmaklar arasında Caga-yan, Agno ve Pampanga sayılabilir. Nüfusun çoğunluğunu Malaylar oluşturur. Endonezyalı, Çinli ve Avrupa kökenli beyazlar da vardır. Halkın çoğu kırsal kesimde yaşamakla beraber nüfusu 100.000’i aş’.m kent sayısı 20’den fazladır (Manila 1.440.00Ü, Üavao 520.000, Cebu 420/000, Iloilo 250.000). Halkm üçte ikisi tarımla uğraşır. En önemli besin kaynağı pirinç ve mısırdır. Dışsatım için şeker, tütün, abaka ve kopra yetiştirilir, Zengin maden yataklarına sahip olan (altın, gümüş, manganez, bakır, demir, krom vb) Filipinler bu madenleri işlenmemiş olarak dışarı satar. Pek gelişmemiş olan sanayi daha çok Manila çevresinde tekstil üzerinde yoğunlaşmıştır.

   Tarih: Çin’i Hint Okyanusu’na bağlayan ticaret yolu üzerinde yer alan Filipin Adaları 15. yüzyılda islam dininin, 17. yüzyıldan itibaren İspanyolların ve Katolikliğin etkisine girmiştir. 1898’de Birleşik Amerika’nın eline geçen Filipinler, Manuel Xuezon önderliğindeki milliyetçilerin ayaklanmasıyla 1935’te bağımsızlığa kavuşarak federal cumhuriyet oldu. Quezon cumhurbaşkanı seçildi. 2. Dünya Savaşı’nda Japon ve Amerikan işgaline uğradıysa da 1946’da yeniden bağımsızlığına kavuştu. Para Birimi: Filipinler Pesosu (piso) = 100 centavos (sentevos)

   Diller
   1987 Yasasında Filipince ve İngilizce’nin her ikiside resmî dil ilan edilmiştir. Birçok Filipinli İngilizce’yi, Filipince’yi ve yerel dillerini anlayabilir, yazabilir ve konuşabilir. On iki büyük bölgesel dil, yerel bölgelerinin yardımcı resmi dillerinin her birine konuşan bir milyondan daha fazla kişiden olumuştur. Bu diller: Tagalog, Cebuano, Ilocano, Hiligaynon, Waray-Waray, Kapampangan, Bikol, Pangasinan. Kinaray-a, Maranao, Maguindanao ve Tausug.

   Büyük Ansiklopedi

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.