Etçiller Nedir

03.12.2019
918
Etçiller Nedir

ETÇİLLER, memeliler sınıfından etle beslenen hayvan takımı (Carnivorous). Dişleri ve sindirim sistemleri eti parçalayıp sindirecek biçimdedir. Etçillerin her çenesinde parçalıyıcı iki ince ve uzun köpek dişi, altı kesici diş ve güçlü azı dişleri bulunur.

Çeneleri yanlara değil, yalnızca aşağı ve yukarı doğru hareket eder. Ayakları ,4-5 parmaklı olup, kalın ve keskin tırnaklıdır. Beyinleri oldukça gelişmiş olan etçiller yüzgeç-ayaklılar (Pinnepedia) ve ya-rıkayakhlar (Fissipedia) olmak üzere iki alttakıma ayrılırlar. Yarıkayaklılar alttakım; kedigiller, sansargiller, miskkedisi-giller, köpekgiller, ayıgiller, sırtlangiller, kiiçükayıgiller familyalarını içerir.

Bedenleri bir mekiği andıran, tırnakları kö-relmiş, kuyruklarr kısa ve koni biçimindeki yüzgeçayaklılar; fokgiller, irikulaklıgiller ve morsgiller olmak üzere üç familyayı kapsar. Etçil böceklerse kınkanatlılar alttakımıdır. Bunlar da yedi familyaya ayrılırlar. cicindelidae, carabidae, halipli-dae, dytiscidae, gyrinidae, rhy-sodidae, paussidae.

Büyük Ansiklopedi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.