Eskimoların Nerede Yaşar? Eskimoların Yaşamı

Eskimolar, Amerika kıtasının kuzeyinde, Grönland’ta Aleut adalarında ve Asya’nın kimi kuzey bölgelerinde yaşayan halk. Moğol tipinin özelliklerini taşımalarına karşın, yüz hatları farklıdır. Yüzleri geniş, kasları gelişkin, çene kemikleri ise iridir. Uzun kemikleri, burun deliklerinin de uzun olmasını ve havanın ciğerlerine gidene dek ısınmasını sağlamaktadır.

Kısa boylu olan Eskimolar, Kadın-erkek benzer kıyafetler giyerler. Nüfusları 50 bin dolayındadır (1980) ve büyük çoğunluğu Grönland ile Alaska’da yaşamaktadır.

Bugün öteki halklarla karışmışlar; Hıristiyanlığı benimsemişler ve büyük ölçüde çağdaş uygarlıkla bütünleşmişlerdir. Kendilerine, “eksiksiz insan” anlamına gelen lnu.it adını veren Eskimolar, balık avlayarak geçinirler; tarım kesinlikle yapılmaz.

Deniz tekneleri, fok balığı dişinden heykelcikler, derisinden ise giysiler yaparlar. Eskiden yaşadıkları, ren geyiği ve fok balığı derisiyle ya da buzla yapılan kulübeler, yerini çağdaş konutlara bırakmaktadır.

Şamanizme benzeyen ilkel dinleri de unutulmak üzeredir. Yeryüzünün uzak bir köşesindeki Eskimolar, doğa ve iklim koşullarının en elverişsiz olduğu durumda bile, insanoğlunun neler yaratabileceğini adeta kanıtlamak istercesine, balık kemiklerinden işlemeli ağızlıklar ve büyük emek gerektiren minik yontular yaparak özgün bir sanat geliştirmişlerdir.

37 thoughts on “Eskimoların Nerede Yaşar? Eskimoların Yaşamı

  1. yhaaa hadise sen gerçek hadise olsaydın böyle konuşmazdın delimisin nesin sanki insanlar inanacak ya hadiseyi gördüm kolayy kolay böyle cewaplarda vwermez git allahaşkına yhaa

  2. bencede bu site kısa ve öz okuyun siz bakalım içinde bulurusunuz aradığınızı arkadaşlar:))

  3. bu ödevlere gereksiz yazanlar yanlış diyor aslında burda yazanlar doğru kısa kısa anlatımlı yani kısa ve öz dür

  4. arkadaşımın çocuğunun ödevi varmış bu ödev düzgün bir cevap verin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! düzgün bir cevap

  5. merhaba arkadaşlar ben gerçek hadise yeğenimin ödevine yardım ediyorum eskimolar nerede yaşarla bana söylermisiniz??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.