Eskiden Rizede Eşkıyalık

25.11.2018
1.059
Eskiden Rizede Eşkıyalık

18. yüzyılda merkezi otoritenin zayıflaması ile birlikte,mahalli yönetimlerin kendi başına buyruk hareketleri ülkede asayişsizlik olaylarının baş göstermesine neden oldu.

Gerek hükümete karşı ve gerekse de yaptıkları eşkıyalıkla yöre halkının huzur ve güvenini bozan bu şahıs ve zümreler uzun süre devleti meşgul etmiştir. Yağma ve soygun yapan bu derebey,ayan ve eşkıyalar zaman zaman devlet kuvvetleriyle de çarpışıyorlardı.

Bunlar;
1 -Rize’de Ekşioğlu İbrahim ile oğulları Ali, Mustafa, Hüseyin, Osman,
2-Rize kazası Kuray-ı Seb’a Kafkame (Çağrankaya) sakinlerinden olan Pir oğlu Hacı Ali ile arkadaşları ve onun oğulları Ahmet, Mustafa, Mehmet,Mahmud ve 40-50 kadar adamının faaliyetleri bu cümleden sayılabilir.

Hemsin Mukataası köylerinden olan Rize kazasındaki Yudan adlı köydeki Mehmet oğlu Osman’ı öldürüp mal ve eşyalarını gasp ederek, yine Rize kazasında Eskinur adlı köy ahalisinden beş , Hacip köyü ahalisinden de bir kişiyi daha öldürmüşlerdir. Aynı eşkıyalar 1751-1752 yılında da benzer hareketlerde bulunmuşlardı 1758-1759 ve 1761-1762 yıllarında Trabzon valisi ve ilgili yerlerin kadılarına emir verilerek bu asayişsizliğin önlenmesi istenmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.