Ernest Bloch Kimdir?

Alman profesörü (Ludwigehafer 1885). Sosyalizmi benimsedi. İsviçre’ye kaçtı (1915). Bir mizah dergisinde çalıştı. Almanya’ya döndü, Geist der Utopie (Ütopya’nın Ruhu) [1918], ve tezi Thomas Münzer als Theolog der Révolution’u (Devrim Dinbillmcisi Olarak Thomas Münzer).

(1922) yayımladı. Nazilere karşı çıktı. Makalelerini topladığı Erbschaft Die-ser Zeit’i (Bugünün Kalıtı) [1935], yayımlayınca sürgüne gönderildi. ABD.’-ye yerleşti. B. Brecht ve Thomas Mann ile birlikte bir yayınevi kurdu. Leip-zig’de Karl Marks üniversitesinde ders verdi, en önemli yapıtı Das Prinzip Hoffnung’u (Umudun İlkesi) [3 cilt, 1954-1956], yayımladı.

Revizyonistlikle (1957) ve gençliği kışkırtmakla (1959) suçlandı. Doğu Almanya’ya dönmeyi kabul etmedi (1961). Thubingen üniversitesinde ders vermeye başladı. ‘Sosyoloji alanında inançlar sorununa eğildi, Stalin’ci ilkelere Marks’çı bir açıdan karşı çıktı, ütopyaların gerekliliğini tanıtlamaya çalıştı. Tarihin bir bütün olarak kavranmasına olanak hazırlayan toplumsal ütopyanın, insanın kendi sorunları üstüne bilinçlenmesi olduğunu öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.