Ergenekon Destanı Hangi Özel Günü İfade Eder Nedir

Ergenekon Destanı hangi özel günü ifade eder? Sorusunun cevaını bilenler Malesef çok az..Cevabı Öğrendiklerinde ise  Ergenekon Destanı’nın ifade edildiği özel günü nasıl bir şekilde yanlış bildiklerini Tekrar gözden geçirecekler.Ergenekon Destanı; Nevruz Bayramı’nı ifade etmektedir.Evet bir çok kişinin olaylarla bildiği ve tanıdığı aslında baharın gelişinin kutlandığı Nevruz Bayramı, Türklerde Ergenekon Destan’ındaki, atalarımızın dağı eritişinin kutlanmasıdır.

Ergenekon Destanı hangi özel günü ifade eder? Nevruz Bayramı baharın gelişini, çiçeklerin açılışını doğanın yeniden canlanışını vb. güzellikleri kutlama anlamı dışında Ergenekon Destanı hangi özel günü ifade eder? sorusunun da cevabı niteliğinde. Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon’dan çıkıştır. İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asya’daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır. Nevruz; Türk insanını birbirine kenetleyen, bağlayan, Ergenekon’dan demir dağları eriterek dirilen atalarının ruhlarıyla yanan bir ateştir.

Bu ateş, hiç sönmeden binlerce yıl yandı ve gelecekte de kıvılcımlarından binlerce gönlü tutuşturarak "ortak kültür ocağı"nda binlerce ruhu ısıtacaktır. Avrasya’nın, Türk âleminin Nevruz toyu kutlu olsun, Nevruz gülleri geleceğe umutlar taşısın. Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda kısacası Ergenekon Destanı hangi özel günü ifade eder? sorusunun cevabı Nevruz Bayramı olup; ekstradan bilgiler de yukarıda verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.