Elma Nedir

29.11.2019
591
Elma Nedir

ELMA, gülgillerden bir ağaç türü ve bu ağacın yenen meyvesi (Malus). Elma ağacı kolay yetişen, verimli, dayanıklı ve orta boylu bir ağaçtır. Yaprakları oval ve dişlidir. Açık pembe renkli çiçeğinde 5 taç yaprak, 5 çanak yaprakla birlikte 15-20 erkek organ ve 5 parçalı bir dişi organ bulunur. Meyvesi çiçek tablasında oluşan yalancı meyvedir.

Asıl meyve, bunun ortasında kıkırdağımsı bir zarla kaplıdır. Elma ağacı soğuğa dayanıklıdır. Killi-kumlu, killi-ki-reçli, humuslu topraklarda Türkiye’nin hemen her yerinde yetişir.

Avrupa, Sibirya ve Çin’de kimi küçük meyveli türleri süs bitkisi olarak yetiştirilir. Meyvesi, yumruk büyüklüğünde kırmızıdan yeşile dek çeşitli renklerde, hoş kokulu, tatlı ya da ekşi, küçük çekirdekli parlak ve sert kabuklu, etlidir. Besin değeri yüksektir; içinde şeker, protein, madensel tuzlar, B ve C vitaminleri bulunur. Genellikle çiğ olarak yenir; kompostosu, şarabı ve sirkesi de yapılır. Türkiye’de üretilen Elmalar; Amasya elması; orta irilikte, kırmızı kabuklu, beyaz etli, tatlı ve serttir.

Demir elma: orta irilikte, yeşil üzerine sarı kırmızı çizgili mayhoş ve dayanıklıdır. Ferik elması: orta irilikte uzunca ve dayanıklıdır. Gürcü elması: iri, yuvarlak, sarı-kırmızı ve yumuşaktır. Türkiye’de üretilen başlıca yabancı elmalar; Golden: orta irilikte, sarı, hafif mayhoş ve tatlıdır. Starking; iri, uzunca, beyaz noktalı, hafif mayhoş, dayanıklıdır. Staymared; iri, yu-
varlak, kırmızı, sarı, eti, açık sarı, tatlı, kokulu ve dayanıklıdır. 1980 yılında Türkiye’de meyve veren elma ağacı sayısı 3.848.928. elma üretimi ise 150.723 ton’dur.

Büyük Ansiklopedi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.