Ekberşah Kimdir

01.12.2019
713
Ekberşah Kimdir

EKBERŞAH I. (1542-1605), Hint-Türk imparatoru. Asıl adı Ebulfeth Gazi Celaleddin Muhammet Ekber’dir. Babası Hümayun ölünce hükümdar oldu (1556). İmparatorluğun üçüncü hükümdarıydı.

Topraklarına Delhi’yi, Ağra’yı ve birçok eyaletle, kaleyi kattı. 1573’te başlattığı ıslahat hareketleriyle buyruğu altında yaşayan halkların dirliğini ve güvenini sağladı.

Çökmekte olan Babürlü Devleti’ni yeniden güçlendirdi. Hemen hemen her dinden insanın yaşadığı bir ülkeyi yönetmesi din konusuna eğilmesine neden oldu. Birçok din adamım bir araya getirdi. Ancak Müslümanlara kuşkulu yaklaştı. Bu durum 1581’de Müslümanların ayaklanmasına yol açtı.

Bunun üzerine 1582’de yeni bir din olan Dini Ilahi’yi ilan etti (Bk. Dîni İlahi). Kültür ve edebiyat
alanlarında da köklü değişiklikler yapan Ekber, özellikle mimarlık yönünden dönemin en ünlü eserlerinin yaratılmasına ortam hazırladı.

EKBERŞAH II.
(1759-1837), Hint-Türk İmparatoru. Asıl adı Ebunnasr Muinüddin Muhammed, babası Şah Alem’dir. Şah Alem’-in Maratha saldırısı karşısında Allahabad antlaşmasını (1764) kabul etmesiyle Hindistan İngilizlerin korumasına girdi. 1803′-te de Maratha’larm Delhi’den sürülmesiyle imparatorların devlet yönetimindeki yetkileri kaldırıldı.

Yalnızca saray içinde hareket özgürlüğü tamndı. II. Ek-berşah bu koşullar altında 16. hükümdar olarak tahta çıktı (1806) ve 32 yıl hükümdarlık
yaptı. Tüm saltanatını ingiliz koruması altında sürdürdü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.