Eğrelti Otu Özellikler

   03.12.2019
   842
   Eğrelti Otu Özellikler

   EĞRELTİOTU, eğreltiotları sınıfından, yapraklarının iç yüzünde spor keseleri bulunan damarlı çiçeksiz bitki. Birçok tür ve cinsi, tropikal bölgelerde genellikle ağaçsı, ılıman bölgelerde otsu olarak yetişir. Köksapları toprak altında bulunan eğreltio-tunun yapraklan ince uzun ve çok parçalıdır.

   Bitkilerin sınıflanmasında eğreltiotunun yer aldığı sınıfın diğerlerinden farkı spor keselerinin başak biçiminde bir sapın üzerinde değil yapraklar üzerinde bulunmasıdır. Günümüzden 260.000.000 yıl önce de yaşayan eğreltiotlarınm karbon devrinde büyük gelişme gösterdikleri ve jeolojik devirde özel mikroorganizmalarca mayalanması sonucunda maden kömürlerinin önemli bir bölümünü oluşturduğu saptandı.

   Kimi türlerinde köksap ve yenebilen kök, nişasta bakımından zengindir. Günümüzde süs bitkisi olarak da yetiştirilen eğreltiotları gübre olarak da kullanılır. Başlıca türlerinden olan erkek eğreltiotu (Driopterix filix mas) iri yeşil demetler durumundadır ve silisli topraklarda bolca yetişir. Bağırsak asalaklarını düşürücü etkileri olan erkek e,ğreltiotu adına karşın hem erkek, hem dişi gametler taşır.

   Dişi eğreltiotu (Ahprium filix femina) Kuzey yarımkürede. Türkiye’de Kuzey Anadolu’da yaygın olarak yetişir. Kartallı eğreltiotunun (Pteridium aquilium) yaprakları dik ve parçalıdır. Adını yaprak sapının kesitinde beliren Avusturya kartalım andıran siyah biçimden alır. Eğreltiotlarının tüm dünyada killi ve humuslu topraklarda 10.000’e yakın türü yetişir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.