Ebegümecinin Faydaları Nelerdir

Şifalı hastalara etkiyle memleketimizde çok tanınmış olan etkilerden birisidir. (Yabanî Ebegömeci), (Karagöz ebegömeri) gibi çeşitleri vardır. Yaprakları geniş, (5-7) parçalıdır.

Çiçekleri kırmızımtrak pembedir. V abani ebegümeci, ormanlık yerlerde bulunur. İlâç olarak karagöz ebegömecinden daha makbuldür. Çiçekleri yaz esnasında toplanıp kurutulur. Kurutulan çiçeklerin bozulmaması için bunları kutular içinde ve dolaplarda saklamalıdır.

Sağlığa Faydaları

Ebegömeci, göğsü yumuşatıcı bir ilâçtır. Bundan dolayı nezle, bronşit, öksürük gibi arızalarda çok faydalı olarak kullanılan bir ev ilâcı halindedir. Çiçeklerinden (40) gram miktarını bir litre su içinde haşlayıp (10) dakika bırakarak hazırlanan ebegömeci suyu fincan ile içilir ve bu gibi hastalıklarda çabucak göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser, nezle ve bronşiti izale eder.

Bu su, idrar yolları ve sidik torbası iltihaplarında da iyi bir ilâçtır. Mideyi düzeltir. Bulantı ve kusmalara karşı faydası vardır. (80) gram ebegömeci kökünü bir litre suda kaynatarak kullanmakla ayni faydalan elde etmek mümkündür. Ateşli hastalıklar sırasında ebegömeci suyu ateşi düşürücü ve vücuda ferahlık verici bir hassaya maliktir. Boğaz ve bademcik iltihapla, rında gargara şeklinde de kullanılabilir. Ebegömevinin suyu ile yapılacak lavmanlar barsağın kolaylıkla boşalmasına yardım eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.