Dwight David Eisenhower Kimdir (Hayatı) Eserleri

27.11.2019
719
Dwight David Eisenhower Kimdir (Hayatı) Eserleri

EISENHOWER, Dwight David (1890-1969), ABD’li asker n devlet adamı. Yoksul ve yet çocuklu bir ailenin üçüncü oği olarak doğdu. Dindar olan aile; o doğunca daha iyi bir yaşaı sağlamak için Teksas’tan Ar» lene’ye göçtü. Eisenhower 1911 de West Point’teki ABD Asker.

Akademisi’nde öğrenime başladb I. Dünya Savaşı sırasında tara merkezinde ve Fransa’ya gönderilen birliklerin örgütlenmesini görev yaptı. Askeri endüstriyi geliştirmek için çalıştı ve 193i yılında askeri danışman oları. Filipinlere gönderildi.

II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla ABD’jk döndü ve yüksek düzeyde asker görevler aldı (1939). Pearl Harbor baskınından sonra, savış planını uygulayacak donanım kuvvetlerinin yönetimi içiı Washington tarafından görevlendirildi. Avrupa’nın Nazi işgalinden kurtarılması amacıyla asker planların hazırlanmasına yardırr-cı oldu. Genelkurmay Başkanlığı Savaş Planlama Dairesi’nin başkanlığını yaptı.

1942’de Marshall tarafından Avrupa’daki ABC birliklerinin başkomutanlığını getirildi ve Normandiya çıkarmışını yönetti. Savaştaki başarısı nedeniyle 1945’te ABD Genelkurmay başkanlığına atanan Ei-sonhower, 1948’de bu görevinden istifa ederek Colombia Üniversitesinde rektör oldu. Ancak 1951’de Truman’ın önerisiyle NATO başkomutanlığım üstlenip Paris’e gitti. 1952 ve 1956 yıllarında üst üste ABD Başkanı seçildi. Dış politikasını SSCB’yi çevreleme üzerine kurdu.

1956′-daki Ortadoğu bunalımı sırasında Lübnan’a askeri müdahalede bulundu. 1957’de açıklanan Eisenhower Doktrini ile ABD’nin Ortadoğu ve Arap ülkelerine yaptığı askeri müdahaleyi resmi politika haline getirdi. “Komünizm tehlikesine” karşı ABD’nin bu ülkelere müdahale edebileceğini öne süren bu doktrin Soğuk Savası şiddetlendirdi.

1960’da Türkiye’den kalkan ABD U-2 casus uçaklarının SSCB’de uçuş yaptığının saptanması ve Küba’ya karışma ile doğan bunalımda dünya üçüncü kez büyük bir savaşın eşiğine geldi. 1960’da siyaset ve askerlikten ayrılmak durumunda kalan Eisenhower yaşamımn son günlerini çitfliğinde geçirdi.

Başlıca eserleri: Crusade in Europe (Avrupa’da Haçlı Seferi 1948), Wagign Peace (Barış Savaşımının Devamı 1956-1961), White House Years (Beyaz Saray Yılları 1965).

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.