Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir

Besin değeri çok yüksek olan dut pekmezinin, kan eksikliği bulunan Hastalarda çok büyük fayda sağladığı belirtiliyor. İspir’de birçok evde el yapımı olarak yapılan dut pekmezinin bir özelliği de soğuğa karşı vücudun direncini artırması olarak gösteriliyor Pekmezin faydaları oldukça fazladır.

Dut pekmezinin Faydaları

Doktorların insanlara tavsiye ettiği Pekmez’in faydaları saymakla bitmez. Pekmez kan yapıcıdır. Kansızlığa, dermansızlığa iyi gelir. Vücudun genç ve dinç kalmasını sağlar. Basura, siyatiğe, mideye iyi gelir, karaciğer ve böbrekleri kuvvetlendirir.

Fazla suyu atar Bağırsakları kuvvetlendirir. Vücudu ısıtıcı ve ateşlendirici özelliği vardır. Kanı artırır, iştah açar, bol miktarda demir vitamini vardır.

İktidarsızlığa iyi gelir Karaciğeri temizler, damar sertliğine iyi gelir, kan dolaşımını sağlar. Tansiyonu düşürtür, kalp atışını düzenler. Mide de ülser ve gastriti olanlara iyi gelir. İltihap giderici, romatizma, karaciğer ve dalak şişkinliğine iyi gelir. Zihin açıcıdır.

Hamilelikte çocuğun sağlıklı olmasını sağlar. Kadınların sütünü artırır. Kan oranı, şeker, damar, kolesterol ve kilo problemi olanlar ile sigara tiryakilerine oldukça yararlı olan bir besin maddesidir.

One thought on “Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir

  1. ben seker hastasiyim onunicin pekmezi yeymek istemiyorum bu suyledikleriniz uzerine bundan sonra yeysem bir zarari olabilirmi,saygilar. sinan demir,hollanda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.