Dut Ağacının Faydaları Nelerdir

29.11.2018
1.594
Dut Ağacının Faydaları Nelerdir

DUT AĞACI (Morus) – Bu ağaç memleketimizde pek güzel yetişir. Meyvalarına göre beyaz ve kara dut dedikleri çeşitleri vardır. Beyaz dutun meyvaları beyaz veya penbedir.

Zamanında çok sevilerek yenen bir meyvadır. Beyaz dutun yaprakları ipekbö-ceklerinin biricik gıdasıdır. Onun için ipekböceği beslenen memleketlerde dut ağaçlarının yetiştirilmesine çok itina olunur.

Bu bakımdan dut ağacının ayrıca iktisadî bir kıymeti de vardır. Kara dutun meyvaları siyah ve ekşicedir. çünkü bu meyva-ların terkibinde (yüzde 26) limon ekşisi ve (yüzde 2) kadar şekerli madde vardır.

Sağlığa Faydaları

Beyaz dutun yaprakları insanda idrar söktürücü bir tesir yapar. (7) gram kadar yaprak (250) gram su ile haşlanıp içilirse bu tesiri pek güzel görülür.

Kara dut hekimlikte daha çok kullanılır. Kara duttan ya- pılan (Dut şurubu) bugün hekimlikte kıymetini muhafaza etmekte olan bir ilâçtır. Kara dut şurubu ağızda, diş etlerinde hâsıl olan iltihaplara çok iyi gelir. Biraz hatmi çiçeğini suda kaynatıp içine dut şurubu katılarak bununla gargara yapılacak olursa ağız ve bademcik iltihaplarını çabucak izale eder. Küçük çocukların ağız iltihaplarında dut şurubu en çok kullanılan bir ev ilâcıdır.

Hem tesiri iyidir, hem de bu ilâcı çocuk yutsa bile zehirli bir tesiri yoktur. Yalnız şurasını söylemeden geçmiyelim ki, vücudu zayıf düşmüş1 olan bazı süt çocuklarının ağzında (Pamukçuk) dedikleri bir hastalık olur. Bu hastalık tesirile ağızda, dil üstünde, dudakların iç tarafında süt artığı gibi beyaz parçacıklar teşekkül eder. Bu bir çeşit ağız iltihabıdır. İşte yalnız bu iltihapta dut şurubunun faydası yoktur.

Hattâ ekşi olması itibarile zararı vardır. Pamukçuk hastalığında dut şurubunu kullanmamalı. Diğer ağız iltihaplarında kullanmalıdır. Çocukların ağzında pamukçuk görüldüğü zaman bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı kadar karbonata atarak eritme-li. Temiz bir tülbendi karbonatlı suya batırarak ağzı ve dudakların iç tarafını bu tülbentle sık sık temizlemelidir.

YORUMLAR

  1. Directioner_vampirediaries dedi ki:

    Gercekten aradıgım sey hiçbiyerde yok! Dut ağacı ile ilgili bilgiler nasıl olmaz?!?!?

  2. ceylan demir dedi ki:

    duydum ve çok şaşırdım

  3. irem dedi ki:

    çok güzel