Dram Nedir Özellikleri Nelerdir

27.11.2019
611
Dram Nedir Özellikleri Nelerdir

DRAM, özellikleriyle, trajedi ve komedi türlerine sokulamayan tiyatro türü. Eski Yunan tiyatrosunda eylemin ikileştirilerek canlandırılmasına dram denildi. Dram sanatı sözü, bu geniş anlamda tek ya da bir grup kişinin, başkaları önünde bir eylemi canlandırması demektir.

Yine bu anlamıyla dram kavramı ilk çağda tüm tiyatro yapıtlarını birlikte karşılıyordu. Böyle bir yaklaşım, tek edebiyat türünün şiir olduğu ve tiyatro metinlerinin manzum olarak yazıldığı bir dönemde kaçılınmazdı. Çağdaş tiyatro literatüründe ise her türü karşılayan ayrı sözcükler kullanılmaktadır. Dram, bir oyun türünün adı olarak XVm. yy’da kullanılmış, bu kullanılış yay-gıhlaşarak günümüze ulaşmıştır.

Victor Hugo, Cromwel (1827) adlı yıpıtına yazdığı önsözde dramın ilkelerini açıkladı, ingiliz yazarlarından Shakespeare’in (1564-1616) yapıdan dram türünün ilk ve en önemli örnekleridir. Dramın gelişiminde, edebiyatın katkısı oldu. Ünlü ve yetenekli yazarların, tiyatroya yönelmeleri, edebiyat eserlerinin tiyatroya uyarlanması dram sanatı üzerinde, birinci derece-den önemli oldu. Çağdaş tiyatro, dram türünün gelişmesiyle hızlı değişmelere uğradı. Çok farklı anlayışları içeren dram türleri oluştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.