Domuz Gribinin Kuluçka Süresi Nedir

30.11.2019
931
Domuz Gribinin Kuluçka Süresi Nedir

Domuz Gribinin Kuluçka Süresi Meksika’da Ortaya Çıkan sonra büyük bır hızla dünyaya yayılan ve 73 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi Türkiye’ye de geldi. Haseki Hastanesi’nde H1N1 virüsü tespit edilen 3 kişinin kontrolleri devam ederken, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, domuz gribi Virüsüyle ilgili merak edilenleri Yanıtladı. Domuz gribinin tehlikeli ama ölüme yol açma oranı düşük bir virüs olduğuna dikkat çeken Küçükusta, “Hastalar 4-5 gün süreyle etrafa virüs yayarlar, ama bazı kişilerin özellikle de çocukların on günden fazla virüs yayabildikleri unutulmamalıdır” dedi. İşte  A’dan Z’ye domuz gribi hakkında merak edilenler ve Bilinmesi gerekenler:

Domuz Gribinin Kuluçka Süresi l Domuz gribi nedir?
Domuz gribi A tipi grip virüslerinin sebep olduğu bir solunum yolları enfeksiyonudur. Bu Hastalık domuzlarda ani ateş yükselmesi, öksürük, burun ve gözlerde sulanma, hapşırma, solunum zorluğu, gözlerde kızarma ve iştahsızlık gibi belirtilere neden olur.

Domuz Gribinin Kuluçka Süresi l Normal gripten farkı var mı?
Domuz gribinin belirtileriyle, Hastalık tablosunun insan grip virüsleri ile ortaya çıkan Hastalıktan bir farkı yoktur. Gribin tipik belirtileri ise 40 dereceye kadar çıkan ateş, baş, eklem ve kas ağrıları, öksürük, halsizlik ve iştahsızlıktır. Bazı Hastalarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, bulantı, kusma ve ishal de görülebilir.

l İnsanlara nasıl bulaşır?
Hasta olan kişinin öksürmesi, aksırması, hatta konuşması sırasında havaya saçılan virüslerle veya bunlarla kirlenmiş eşyalara temas edilmesiyle bulaşır. Virüs bulunan kişilerin hapşırırken ağzını eliyle kapatmasıyla eline bulaşan virüsler de Hastalığın yayılmasında büyük önem taşıyor. Domuz virüslerinin insanlara bulaşması olağan değildi, ama domuz gribinin insanlarda seyrek de olsa Hastalık yapabildiği bilinmekte idi.

l Domuz gribi neden tehlikeli?
Domuz gribi salgınının korkutucu olan tarafı, bu salgındaki virüslerin önceki domuz gribi virüslerinden farklı olarak domuzlardan insanlara ve insanlardan insanlara kolay bulaşmasıdır. İnsanların bağışıklık sistemi H1N1 virüsü ile daha önce hiç karşılaşmamış olduğu için virüs bulaşan her insan Hastalanmaktadır.

l Öldürücü bir Hastalık mıdır?
Bu Hastalık tehlikeli, ancak ölüme yol açma oranı düşük. Domuz gribi son iki ay içinde 8 binden fazla insanda görülmüş, bunların 70 kadarı ölmüştür. Yani H1N1’in insanlarda ölüme yol açma oranı % 1’in de altındadır.

l Nasıl teşhis edilir?
İnfluenza A virüsünün teşhisi, solunum yolları salgılarında virüsün gösterilmesiyle olur. Hastanın kanında grip virüslerine karşı oluşmuş antikorların ölçülmesiyle de teşhise varılabilir.

l Kaç gün süreyle virüs saçarlar?
Domuz Gribinin Kuluçka Süresi Grip Hastaları genel olarak 4-5 gün süreyle etrafa vürüs saçarlar, ama bazı kişilerin özellikle de çocukların on günden fazla virüs yayabildikleri unutulmamalıdır.

Domuz Gribinin Kuluçka Süresi l Kuluçka süresi ne kadar?
Domuz Gribinin Kuluçka Süresi Domuz gribi Hastalığının ortalama kuluçka süresi birkaç gündür, ancak bu süre bazen bir haftayı da bulabilir. Domuz Gribinin Kuluçka Süresi Bu sebeple Hasta kişilerle temas ettikleri bilinen insanların bir hafta süreyle dikkatle izlenmeleri gerekir.

l Nasıl korunulur?
Domuz Gribinin Kuluçka Süresi Grip olmamanın tek çaresi, Hasta kişilerle temas etmemektir. Evinizde oturur, kapı dışına çıkmazsanız, grip de olmazsınız. Ama işe gidiyor, otobüse, trene biniyor, kapalı ortamlarda bulunuyorsanız, grip salgınından etkilenmemeniz çok zordur, çünkü bulaşıcılıkları çok fazladır. Mümkün olduğunca kapalı mekânlarda bulunmamak, tokalaşmamak, elleri sık sık yıkamak çok önemlidir. Grip belirtileri gösterenler de evde istirahat etmelidir. Böylece hem Hastalığı daha çabuk atlatırlar ve hem de başka insanlara virüs bulaştırmamış olurlar.

l Antibiyotikler faydalı mıdır ve gribe karşı neler yapılmalıdır?
Domuz Gribinin Kuluçka Süresi Grip tedavisinde amaç, Hastalık belirtilerini gidermek ve Hastayı rahat ettirmektir. Antibiyotik kullanmak gereksiz, hatta zararlıdır. Çünkü virüslere antibiyotiklerin hiçbir etkisi yoktur. Antibiyotikler komplikasyonlar için doktor önerisiyle kullanılabilir. Özellikle 6 yaşından küçük çocuklara bu tür ilaçları vermekten olabildiğince kaçınmalıdır. Domuz Gribinin Kuluçka Süresi Grip belirtisi gösteren kişilerse hemen doktora başvurmalı ve kesinlikle topluma karışmamalıdır. Bu kişiler öksürürken veya hapşırırken ağız ve burunlarını kağıt mendille kapamalı ve mendil daha sonra çöpe atılmalıdır. Eller sık sık, günde ortalama 10 kere su ve sabunla yıkanmalıdır.Domuz Gribinin Kuluçka Süresi  Bu amaçla özel bir sabun veya dezenfektan kullanmanın bir farkı yoktur. Başkalarının kullandığı eşyalara temas edilmemelidir. Eller göz, burun ve ağza değdirilmemelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.