Dolu Nedir? Dolu Nasıl Oluşur

28.11.2019
8.392
Dolu Nedir? Dolu Nasıl Oluşur

Dolu, havanın üst katmanlarında soğuktan donarak, yuvarlak buz taneleri biçiminde yağan yağmur. Sıcak ve boğucu yaz günlerinde birden rüzgar çıkar, su buharıyla yüklü karanlık bulutlar belirir. Bu durumda çiftçiler bir yıllık emeklerinin birkaç dakika içinde boşa gideceğini düşünerek telaşlanırlar.

Çünkü bu bulutlardan yağacak dolu, kısa zamanda ürünü tamamen yok edebilir ya da toprağm verimliliğini azaltarak birkaç ay için ekilemez hale getirebilir. Bu yüzden çiftçiler eskiden beri dolu tehlikesine karşı önlem almayı düşünmüşlerdir.

İlk önlem, sık sık dolu yağan yerlerde doludan etkilenen ürünleri yetiştirmemektedir. İkinci önlem ise, tehlikeli bulutları roketler aracılığıyla bonbardıman ederek etkisiz kılmaktadır. Bu bombardımanların ne işe yaradığını anlamak için öncelikle dolunun ne olduğunu açıklamak gerekir.

Dolu nasıl oluşmaktadır?

Bulutlarda var olan su, çevredeki havanın sıcaklığı sıfır ya da sıfırın altmda olsada, genellikle buhar halindedir. Fakat su buharı yoğunlaşma merkezlerine örneğin atmosferdeki çok küçük tozlara rastlayınca, hemen buz kristallerine dönüşür.

Bu kristaller aşağı doğru hareket ederlerken, yolları üzerinde rastladıkları su moleküllerini yakalayarak, boyutlarını önemli ölçüde büyütürler.

Çoğu kez buz taneleri eriyerek yağmur halinde düşerler. Bunun nedeni aşağı indikçe daha sıcak hava katmanlarıyla karşılaşmalarıdır. Bazı koşullarda bulut kitleleri dikey olarak gelişirler (örneğin boranbulut ya da kümü-lonimbüs bulutları). Bu durumda bulutlar içinde, yukarı doğru yükselen, kimi kez de yatay olarak gelişen güçlü akımlar oluşur. Bu akımlar buz kristallerini taşıyarak onların erimelerine engel olurlar.

Bunun  nedeni buz tanelerinin sıcaklığı sıfır derecenin altındaki atmosfer katmanlarının sınırına geldikleri için erimemeleridir. Öte yandan su buharı yüklü bulutun içindeki bu gidiş geliş hareketi, kristallerin büyümesine yol açar. Böylece kristalin boyutları büyük ölçülere varır (bazı hallerde mandalina büyüklüğüne ulaşır). Ağırlıklarından dolayı yukarı doğru yükselemeyen kristaller, erimek için yeterli zaman bulamadan aşağıya düşerler.

Dolu Yağışı Videosu

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/41vxiMTJXQQ

YORUMLAR

 1. meltem dedi ki:

  derslerimiz için güzelbi site..ne diyeyim?? tebrikler….. :)

 2. Dolu Yağışını Severim dedi ki:

  Ben dolu yağışını çok seviyorum. Hergün dolu yağsız istiyorum.

 3. Dolu En İyi Burda dedi ki:

  Arkadaşlar dolu ile ilgili en güzel bilgileri bu sitede buldum. Dersim için çok faydalı oldu. Saolun

 4. Teşekkür ederim dedi ki:

  Çok Teşekkürler işime Yaradı.

 5. EMRE dedi ki:

  yazılar güzel

 6. EMRE dedi ki:

  EVET BAŞKA YAZILAR Koyacaklardı

 7. EMRE dedi ki:

  BU NE BİÇİM BİŞEYMİŞ AÇILMIYO

 8. nurcan dedi ki:

  çok beğendim ve çok ilginç

 9. nurcan dedi ki:

  çok beğendim ve çok işime yaradı

 10. şahin dedi ki:

  biz dedik kısaca anlatın adamlar roman yazdılar

 11. bursalı dedi ki:

  cenabı Allah doluyu fındık büyüklüğünde değilde elma veyahut kavun büyüklüğünde yağdırsaydı ne araba nede insan kalırdı insanlık ve mahlukat helak olurdu onun için Allaha kul olmalı ona itaat etmeliyiz Allah felaketten korusun amin.

 12. damla dedi ki:

  harika şu dolu yaa allah vergisi işte :D

 13. Anonim dedi ki:

  tek kelimeyle bayıldım

 14. bade dedi ki:

  ben bu vidyoyu izledim gerşekten çok değişik çok şaşırdım dolu denen şeye

 15. selin dedi ki:

  bu yazılar çok güzel miş başka yazılar koyacaklardı

1 2 3 5