Dişbudak Ağacının Faydaları Nelerdir

29.11.2018
851
Dişbudak Ağacının Faydaları Nelerdir

DİŞBUDAK AĞACI (Fraxi- ııus excelsior) Bu ağaç ilk bakışta, yüksek boyu, büyük güzel yaprakları ile dikkatimizi çeker. Kıymetli olan orman ağaçlarından birisidir. Boyu (30) metre kadar uzun olabilir.

Yaprakları (9-13) parçalı bir dan-telâ gibidir. Dişbudak, sert ve dayanıklı bir oduna malik olduğundan marangozlukta birçok âletlerin ve eşyanın yapılmasında kullanılır. Yaprakları ilkbahar ve yaz aylarında kurutulur. Kabuğu ilkbaharda (4-5) senelik veya daha eski dallarından tedarik olunur.

Sağlığa Faydaları

Yaprakları emzikli kadınların süt ifrazlannı ziyadeleştirmek hassasını haizdir. (60) gram Dişbudak yaprağı bir litre suda haşlanarak sabah ve akşam birer kahve fincanı içilirse, romatizma hastalığına faydası vardır.

Ayni zamanda yaprakları inkıbaza karşı iyi gelir. Müshil gibi tesiri (70-80) gram yaprak bir litre suda kaynatılarak fincan ile içildiği zaman görülür.Bunun tersine olarak Dişbudak kabuğu kabızlık hâsıl eder ve bu kabuğun ateşi düşürücü tesiri vardır. Bu maksat için kabuğun (20) gram miktarını bir litre suda kaynatmak lâzımdır.

Dişbudağın tohumları da ilâç gibi kullanılıyor. Bu tohumların (30-40) gram miktarını bir litre suda kaynatarak hazırlanan ilâç idrarı söktürür ve bu suretle vücutta toplanan zehirlerin dışarıya atılmasını sağlamış olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.