Deve Kulağı Faydaları Nelerdir

DEVE KULAĞI (Bardan Lap. pa majör) Bu bitkinin adına (Büyük dul avratotu) da derler. Yapraklan büyük, yeşil renkte, altları beyaz sincabim-traktır.

Çiçekleri teşkil eden kısım ince uzun dikenleri havidir. Kökü kalındır. Kokusu yoktur. Lezzeti acıdır. Kökü kurutulmadan önce yuvarlak olarak kesilir. Sonra gölge bir yerde, açık havada, yahut hususî fırınlarda kurutulur. Yapraklan ilkbaharda toplanıp kurutulur.

Sağlığa Faydaları

(80) gram miktarında- ki kök bir litre suda yirmi beş dakika kadar kaynatmakla iyi bir ilâç elde olunur. Bundan günde birkaç çorba kaşığı alınırsa eski romatizma ağrılarını keser.

Terletmek suretile vücuttaki zehirli maddelerin dışarıya atılmasına yardım eder. Kanın temizlenmesini temin edici bir tesiri vardır. Nikris (gut) hastalığında pek iyi gelir.

Yapraklarından istifade için, onları da tıplcı köklerde olduğu gibi kullanmak lâzımdır. Bu bitkinin idrar söktürücü hassası mevcut olmasından dolayı idrar yollarında hâsıl olan sıkıntılarla kum ve taş gibi ârı. zalarda faydası görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.