Dağ Çayının Faydaları ve Yararları Nelerdir

   27.11.2019
   834
   Dağ Çayının Faydaları ve Yararları Nelerdir

   Dağ Çayı (Sideritis): 1 metreye kadar boylanabilen, açık yeşil renkte yaprakları olan, aromatik otsu bir bitkidir. Yaylaçayı olarak da bilinir. İçeriğinde flavonlar, uçucu yağ ve çeşitli kimyasallar bulunmaktadır..

   Dağ Çayının Faydaları ve Etkileri: İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Sinirleri rahatlatır. Uyarıcı ve kuvvet vericidir. Mikrop öldürücü ve antioksidan etkilere sahiptir. İltihapları gidermeye yardımcı olur. Mide ağrılarını azaltır ve gaz söktürür. İdrar arttırıcıdır. Soğuk algınlığına karşı faydalıdır..

   Dağ Çayı Nasıl Kullanılır? Kurutulmuş çiçekli dallarının üzerine kaynamakta olan su döküldükten sonra birkaç dakika demlenerek hazırlanan çay içilir. Demlemenin süresi Dağ çayının rengini, kokusunu ve tadını etkiler. Damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. İçimi hoş, tadı güzel bir çaydır.

   Memleketimizde, bilhassa köylerde, bazı Sideritis, Stachys ve Phlomis (Labiatae) türlerinin çiçek durumları veya yaprakları, iştah açıcı ve midevi olarak geniş mikyasta kullanılmaktadır.

   Kullanılan türler genellikle uçucu yağ, tanen ve acı madde taşımaktadır. Kimyasal yapıları henüz etraflı bir şekilde incelenmemiştir (2, 3, 4).

   Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mide ağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.
   Infusyon (% 1-5) halinde kullanılmaktadır. Pratikte bu bitkilerden infusyon hazırlamak için şöyle hareket edilir: Bir bardak sıcak su içine çiçekli bir dal veya birkaç yaprak atılır. Bardaktaki suyun rengi sarımsı oluncaya kadar beklenir. Sonra atılan drog parçası dışarı alınır. Elde edilen infusyon biraz şeker ile tadlandınlarak içilir. .

   Kullanılan türler ve bu türlere verilen isimler yörelere göre çok değişmektedir.

   YORUMLAR

   1. nesibe dedi ki:

    gercekten mide ağrısına faydalımı