Çoban Kestanesi Faydaları Nelerdir

29.11.2018
683
Çoban Kestanesi Faydaları Nelerdir

ÇOBAN KESESİ (Capsella bursapastoris) — Bu bitkinin adına bazı yerlerde (Çoban çantası) da derler. Bahçelerde ve yol kenarlarında her zaman tesadüf olunan bir bitkidir.

Çiçekleri beyaz renkte, meyvaları bir kese şeklindedir. Yaprak rozet şeklinde, toplu bir halde olur. Bitki yazın güzel günlerinde toplanıp kurutulur.

Sağlığa Faydaları

Çoban kesesinin vücudun birçok yerlerinde hâsıl olan kanamalarda kanı durdurmak suretile büyük faydası görüldüğünden eskiden çok kullanılmış bir bitkidir.

Fakat akciğerlerden, mideden, barsaklardan, burundan kan gelmesi gibi tehlikeli hallerde, bir an evvel bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için, bugün tesiri daha kat’î ilâçlar varken, bu bitkiyi kullanarak vakit kaybetmek doğru olmaz. Zaten bu gibi mühim hastalıklara ev ilâçları ile çare bulmak mümkün değildir.

Bunları tedavi etmek ancak hekimin işidir. Çoban kesesini çay gibi haslıyarak günde birkaç çorba kaşı-‘ğı içilirse böbrek taş ve kumlarında iyi gelir. Vücuda rahatlık verir, ağrıları izale eder.

Eğer Çoban kesesine biraz da arpa karıştırılarak haşlanır ve arpa ile beraber kullanılırsa böbrek üzerine tesiri daha iyi olur.Hatmi ile karıştırılıp haşlanır ve suyu içilirse, hem böbreklere, hem de sidik torbasındaki iltihap ve sıkıntılara iyi gelir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.