Clement Ader

Fransız mühendis (Muret 1814 – ay.y. 1923). Karayolları mühendisi. 1862’de icatlarına başlayarak yeni bir köprü profili beratı, bisiklet tekerleklerine lastik geçirme beratı (1866) aldı.

1876’da karayollarından ayrılarak telefon üstüne çalışmağa başladı, mikrofonu buldu. 1877’-den sonra, Paris’in ilk telefon ağım kurdu. 1881’de katrofonu buldu. Telefon düzeneği yerleştirme tekelini devletin alması üzerine, kendini uçacak bir makine bulmağa adadı. Önce, kuşların uçuşuyla ilgili gözlemlerini tamamladı.

Sonra yarasa kanadı biçiminde kanatları ve buharlı bir motoru olan ilk aracını (Eole) yaptı, 50 m. kadar uçmayı başardı (9 ek. 1908). Savaş -bakanlığının ilgilenmesi- üzerine devletle bir sözleşme yaparak ikinci bir araç yapmağa başladı; sonra bunu yarım bırakarak üçüncü aracını (Avion) yaptı. Uçağın, yanlara doğru hareket ettirilebilen kanatları, otuzar beygirlik iki buhar motoru, iki pervanesi vardı.

14 ekim 1897’de yaptığı resmi denemede, kısmen motorların, kısmen rüzgarın etkisiyle 300 m. uçmayı başardı. Sözleşmesi devlet tarafından yenilenmeyince, uygulamalı araştırmalarını sürdüremedi. Havacılığın babası sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.