Civan Perçeminin Faydaları Nelerdir

   29.11.2018
   803
   Civan Perçeminin Faydaları Nelerdir

   CİVAN PERÇEMİ (Achillea Millefolium) Bu bitkinin adına bazı yerlerde (Binyaprak o-tu) ve (Kandilçiçeği) de derler. Biraz kuruca olan topraklarda ve yol kenarlarında yetişen bir bitkidir.

   Yaprakları uzun ve parçalıdır. Dalın nihayetinde bulunan birçok çiçekleri kandil kandil bir araya toplanır. Bitkinin bütün kısımları gayet güzel bir koku neşreder. Çiçekleri bütün bir yaz esnasında toplanarak kurutulup saklanabilir.

   Sağlığa faydaları

   Civanperçemi, ev ilâçları içinde vücudu kuvvetlendirici ve göğsü yumuşatıp balgamı söktürücü, kanı temizleyici olarak tanınmıştır. (20-30) gram miktarındaki çiçek bir litre suda çay gibi haşlanarak hazırlanır.

   Bundan günde birkaç defa yarım, bir fincan kadar içilir. Mide hastalıklarında, öksürüklerde, soğukalgınlık-larında, barsak nezlelerinde iyi gelir. İştahı açar.

   Barsaklardan gazleri izale eder. Sinirleri kuvvetlendirir. Eski hekimlikte beyine kan hücumu, lohusa humması, boğmaca, kızamık ve çocukların kemik hastalıklarında çok kullanılmış fayda görüldü, ğü yazılmıştır. Bu bitki peklik yapar ve hastaların ateşini düşürücü hassas* vardır. İshallere karşı da kullanılır. Güzel kokusu (cinol) dedikleri bir esanstan ileri gelir. Bitkinin müessir maddesi (Achilleir.e) dedikleri maddedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.