Ceviz Ağacı Faydaları Nelerdir

29.11.2018
652
Ceviz Ağacı Faydaları Nelerdir

CEVİZ AĞACI (Jugrlans re- gia) Memleketimizde kendisi ve meyvası gayet meşhur olan bir bitkidir. Ceviz ağacının odunu sert, parlak, dayanıklı oldu- ğu için bir çok eşyanın yapılmasında kullanılır. Taze cevizin terkibinde albüminli maddeler, hususî bir yağ, şeker, sellüloz ve su vardır. Bu bakımdan ceviz insanlar için iyi bir gıda teşkil eder.
Sağlığa Faydaları

Cevizin hazmı güçtür. Cevizin hekimlikte kullanılan yeri yaprakları ve meyvanın ü-zerini kaplıyan yeşil kabuğudur (25-40) gram miktarındaki ceviz yaprağı bir litre suda çay gibi haşlanır ve çorba kaşığı ile içilirse, içindeki iod dolayısile, sıraca hastalığında iyi geldiğini eski hekimler söylemişlerdir.

El ve ayaklarında (Donuk) dediğimiz arızaları olan insanlar (40) gram ceviz yaprağını bir litre suda kaynatarak bu su ile donuk azayı banyo ederlerse pek ziyade fayda görürler. Haşlamakla elde edilen ceviz yaprağı suyu boğaz ve bademcik iltihaplarında en güzel bir ilâçtır.

Ceviz (B) vitamininden zengin olduğundan hem gıda, hem de deva olarak kıymeti vardır. Yeşil ceviz kabukları, siyah bir boyayı havi olduklarından bunların saçları siyaha boyamak i-çin kullanıldıkları da vardır. Kabuklar hava temasında kalınca bu siyah boyayı hâsıl ederler.

Ceviz yaprakları acı, buruşturucu bir lezzettedir. Yapraklar yaz esnasında toplanır. Ağaçtan | kendi kendine dökülen yaprak. İ 1ar ilâç olarak kullanılamaz. Bütün bu güzel hassalarından dolayı ceviz eski hekimlikte u-zun zaman en iyi bir ilâç olarak kullanılmıştır. Cevizyağı besleme kudretini haiz kuvvetli bir yağ ise de bu yağ uzun müddet dayanmayıp pek çabuk bozulduğundan makbul olamamıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.