Cevat Dereli

21.11.2018
1.112
Cevat Dereli

Ressam-Desinatör.Aslen Rize’nin Gündoğdu beldesi Velâ köyünden Molla Ahmet Oğullarındandır. 1900 Yılında Rize’de doğdu. Daha sonra ailesinin İstanbul’a yerleşmesi üzerine, Cevat Dereli’ de burada 1915 yılında Sanayi Nefise mektebine girdi.

Bir yıl Hikmet Onat’ın yanında çalıştı. İbrahim Çallı’nın atölyesinde eğitim gördü. Öğrencilik yıllarında Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin karma sergilerine katıldı. 1922-23 yıllarında arkadaşlarıyla Yeni Resim Cemiyetini kurdu. 1923′ te Maarif Vekâletinin açtığı Avrupa sınavını kazanarak Paris’e gönderildi.

Julian Akademisi’nde ve Paul Albert Laurens Atölyesi’nde çalıştı. Yurt dışında kurulan Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliğine katıldı. Grubun ilk sergilerine resimler verdi. 1928 Yılında yurda dönünce Güzel Sanatlar Akademi’si Nazmi Ziya Güran Atölyesinde öğretmen yardımcısı olarak göreve başladı.

Daha sonra Tıp Fakültesi desinatörlüğüne geçti. Fakülte için “anatomik planlar” çizdi 1932-1939. Yeniden akademiye dönerek Çallı’nın yanında resim öğretmenliğine başladı.

Hocası Çallı emekliye ayrılınca, onun yerini aldı ve kendi adıyla bu atölyenin yöneticisi oldu. 1939′ da açılan “Yurt Gezisi Sergisi ” nde birincilik, ikinci Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde birincilik kazandı.

Paris, Moskova, Amsterdam ve Edinburg’ da açılan Türk sanatı sergilerine, Brüksel’ de düzenlenen ” 50 yıllık Modern Sanat Sergisi” ne 1958, Belçika, Almanya ve Avusturya’ da açılan ” Çağdaş Türk Sanatı” sergisine ve daha birçok yurt içi ve yurt dışı sergilere katıldı.

İlk kişisel sergisi “Portre Desenler” adıyla Devlet Güzel Sanatlar Akademisi salonlarında düzenlendi. 1977′ de Simavi Vakfı’nın görsel sanatlar dalındaki ödülünü, heykeltıraş Zühtü Müridoğlu’yla paylaştı. 1981′ de Atatürk’ ün 100. Doğum yılı nedeniyle verilen devlet ödüllerinden birini kazandı.

Sanatçının Brüksel Modern Sanat Müzesi’nde, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ nde ve birçok resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri vardır.

1989 Tarihinde İstanbul’ da öldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.