Cem Sultan Kimdir (Hayatı)

   29.11.2019
   840
   Cem Sultan Kimdir (Hayatı)

   CEM SULTAN (1459-1495), Osmanlı şehzadesi, şair. II. Mehmet’in (Fatih) küçük oğludur. Beş yaşında Kastamonu sancak beyliğine gönderildi. Şehzade Mustafa’nın ölümünü (1481) geç haber aldı. Tahta II. Bayezid’in geçmesi üzerine Konya’da topladığı kuvvetle Bursa’ya yürüdü.

   Bayezid’in gönderdiği yeniçerileri yenerek Bursa’ya girdi, adına hutbe okuttu, sikke bastırdı. On sekiz gün sonra yapılan ikinci savaşta, buyruğundakile-rin bir bölümünün Bayezid’e katılmaları, Karamanoğlu’nun savaştan çekilmesi, yenilgisine neden oldu ve Eskişehir üzerinden Konya’ya çekildi; oradan Kahire’ye gitti, ikinci kez Anadolu’ya gelişi ve Karamanoğlu Kasım Bey’le birleşerek Ankara’ya yürümesi bir sonuç vermedi ve Rodos şövalyelerine sığındı.

   Oradan Fransa’ya gönderilen Cem Sultan, Osmanlı devletine karşı bir koz olarak kullanıldı, çeşitli* entrikalara kurban gitti ve bir söylentiye göre Papa tarafından zehirlenerek öldürüldü. Bir başka söylentiye göre de, Hastalık yüzünden öldü.’ ölüsü, 1499 yılı sonlarına doğru Bursa’ya getirilerek gömüldü. Kastamonu sancakbeyi iken Farsça öğrenmeye başlayan Cem Sul-tan’ın Farsça ve Türkçe olmak üzere iki Divan’ı, Cemşid ü Hurşid adlı çeviri bir mesnevisi ve bir fal kitabı vardır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.