Cebeli Tarık Boğazı Nerede

30.11.2019
1.088
Cebeli Tarık Boğazı Nerede

Cebelitarık Boğazı’nın Akdeniz girişinde Iberik Yarımadası’nın güney ucunda ingiliz sömürgesi. Yüzölçümü 6,5 km2, nüfusu 30.520 (1982), başkenti Cebelitarık (Gibraltar). En yüksek yeri 425 m. olan, çıplak, mağaralarla oyulu kalker tepelerden oluşan bir yarımadadır.

Yarımadada ingiliz deniz ve hava üslerinden başka NATO üsleri de vardır. Akdeniz iklimi egemendir. Tarih: 1848 ve 1926’da mağaralarda bulunan Neandarthal dönemine ilişkin iki fosil kafatası, yarımadanın çok eski yerleşimlere tanık olduğunu gösterdi. Bu fosiller Cebelitarık adamları adıyla bilinir. Yanmada, Tarık Bin Ziyyad’m 711’de Afrika’dan Avrupa’ya ilk adımım attığı yerdir.

1540a dek Arap-lar’la ispanyollar arasında el değiştiren bölge, 1540’da kısa bir süre Barboros’un eline geçti, ingilizler Cebelitarık kentini 1704’de ele geçirdiler ve ispanyolların geri alma çabaları (1727, 1774 ve 1782) başarısızlıkla sonuçlandı. 1705’den 1955’e dek serbest liman olan Cebelitarık’ın önemi Süveyş Ka-nalı’nın açılmasından sonra arttı, ingilizler I. Dünya Savaşı’nda burasını denizaltı üssü olarak ku-landı. II. Dünya Savaşı’nda Almanya, ispanya’yla anlaşarak bölgeyi ele geçirmeyi planladı, fakat başaramadı, ispanya da zaman zaman ekonomik ablukalarla Cebelitarık’ı topraklarına katmayı denediyse de etkili olamadı.

1966’da daha bağımsız bir yönetim biçimine kavuşan Cebelitarık, bugün 17 kişilik Ulusal Meclis ile 8 kişilik Yürütme Konseyi tarafından yönetilmektedir. Meclis’in 15 üyesi seçimle gelir, yürütme konseyine genel vali başkanlık eder. 1980 seçimlerinde 15 sandalyenin 8’ine Adalet Partisi (AACR), 6’sına Demokratik Parti (DPGB) ve l’ine de Cebelitarık Sosyalist işçi Partisi (GSLP) sahip oldu. Cebelitarık’ın çoğunluğu Katolik olan halkı ispanyolca ve ingilizce konuşur.

Ekonomik geliri; turizm, transit geçen gemilerden alınan ücretler ve yakıt bedeleriyle ingiliz hükümetinin yardımlarına dayalıdır. Her türlü yiyecek ve kullanım eşyası ithal edilir. Ucuz otelleri, güzel plajları vardır. Tarihi Michael Mağarası ve Moor Şatosu ilginç yerleridir. Güney ucundaki Avrupa Bumu’nda bulunan deniz feneri önemlidir.

YORUMLAR

  1. Anonim dedi ki:

    hiç bir bilgi elde edemedim