Çay Çalıştayında kaliteli üretim kararı çıktı Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Çay Çalıştayında kaliteli üretim kararı çıktı

Rize’de edüzenlenen “Türk Çayının Markalaştırılması ve Uluslararası Tanıtım 2023 Vizyonu” çalıştayında üretim kalitesinin arttırılması kararı çıktı.

Rize’de üç gün süren Çay Çalıştayı sona erdi. Çay çalıştayında “Üretim kalitesinin arttırılması kararı” öne çıktı. Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan basın mensuplarına çalıştayın sonuçlarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Erdoğan çalıştayda; eğitim, ar-ge, organizasyon, tarımsal üretim, işleme teknolojileri, pazarlama ve yasal düzenlemelerin ele alındığını belirterek üretim kalitesinin arttırılması gerekliliğinin öne çıktığını vurguladı.

Erdoğan, ”Kaliteye dayalı bir üretim sistemi uygulanmalıdır. Kaliteli çay üreten üreticinin desteğe ihtiyacı var. En kötü ürün ile en iyi ürün aynı fiyata alınıp satılmaktadır. Bu da sorunlara neden olmaktadır. Bu çalışma sonucunda ortaya çıkacak kapsamlı yol haritası ile bu gibi sorunlara çözüm bulunacağına inanıyorum. Çaycılığının önümüzdeki yıllarda, geçmiş yıllardaki değerini bulacağına inanıyorum. Bu çalışma diğer tarım ürünlerine de örnek olacak nitelikte bir çalışma oldu” diye konuştu.

Çalıştaya katılan Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feramuz Özdemir de, çayın dünyada sudan sonra en fazla içecek olduğu gerçeğinin önemli olduğunu vurgulayarak, ”25 yıldır çay ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Türkiye’nin 2023 vizyonu ortaya konuldu. Bu çok önemli. Bu kapsamda Türk çaycılığının da Cumhuriyetin 100’üncü yılında dünyada tanınır bir marka haline getirilmesi önem taşıyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ