Çavdar Ekmeği Faydaları Nedir

Çavdar ekmeği, dağlık bölgelerimizde Yetişen bir üründür. Çavdar taneleri buğdaya oranlar daha koyu bir renge sahiptir. Çavdarlar köy değirmenlerinde öğütülerek un haline getirilir.

Çavdar Tanesinin kepek kısmı ayrılmadığından B vitaminleri ve madenler yönünden Oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Ancak, kepeğin çok olması, ekmeğin kabarma yeteneğini azalttığından iç kısmı pişmemiş görünümündedir ve nem oranı Çok olmasından dolayı erken küflenebilir.

Diğer Taraftan, kepeğin çok olması, insan sağlığı için önemi bulunan kalsiyum, demir ve çinkonun kullanma oranını azaltmaktadır.

Çavdar EkmeğiPiyasada satılmakta olan çavdar ekmeği özellikle üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unu katılmasıyla yapılmaktadır. Böylece, ekmekte bulunan kepek biraz azaltılmış ve kabarma daha iyi olacağından kalsiyum, demir ve çinkoya olan olumsuz etkiside azalmış olur.

Bu nedenle bu ekmekler, özellikle kabızlık Hastalığı bulunan insanlar için oldukça yararlıdır. Öte yandan, yetişkin şeker Hastalarına, kan şekerini hızlı yükseltmediği için tavsiye edilir.

Ayrıca Kollestrolu Yüksek İnsanlar için önerilmektedir. Piyasada “kepek ekmeği” adıyla satılan ekmek, kepeği alınmış buğday ununa kepek eklenmek suretiyle yapılmaktadır. Bu Ekmek Ayrıca çavdar ekmeğine benzemektedir.

Ayrıca bağırsak hareketlerinin azlığından meydana gelen kabızlıklarda, şeker Hastalığında, kolesterol yüksekliğinde beyaz ekmek yerine kullanılması faydalı olur.

11 thoughts on “Çavdar Ekmeği Faydaları Nedir

  1. bende kuulanmaya başladım cok menmunum ıkı dılımle cok güzel uzun sure tok tutuyo hem sağlık hem kilo verdırmede cok yardımcı

  2. Çavdar ekmeği şahane, şişkinlik vermiyor, çoğu zaman 1 dilimle şahane doyuyorsun. Tostu da çok lezzetli oluyor. Sayesinde göbeğimden büyük oranda kurtuldum, sporla hepsi gidecek…

  3. bende cavdar ekmeği yiyorum diyetisyenim kansızlığımnedeniyle cavdarekmeğini tavsiye etti lezzetinidaha çoksevdim tavsiyeederim

  4. oğlum ve ben daha yeni çavdar ekmeği yemeye başladık gerçekten azıcık yediğimiz halde doyduk.çok uzun zamanda tok tutuyor.

  5. ben çavdar ekmeği tüketmeye yeni başladım ve çok memnunum az yiyerek doyuyorum öteki buğday ekmeğine göre bence çok daha iyi herkese tavsiye ederim

  6. Ben devamlı olarak bütün öğünlerimde çavdar ekmeği tüketiyorum. Öğünlerimin hepsinde çavdar ekmeği muhakkak vardır. Dediğiniz gibi biraz unla karışmış çavdar ekmeği tüketmek daha iyi. Benden size tavsiye arası sıra çavdar tüketin. Çok faydalı bir besin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.