Çavdar Ekmeği Faydaları Nedir

   29.11.2019
   2.261
   Çavdar Ekmeği Faydaları Nedir

   Çavdar ekmeği, dağlık bölgelerimizde Yetişen bir üründür. Çavdar taneleri buğdaya oranlar daha koyu bir renge sahiptir. Çavdarlar köy değirmenlerinde öğütülerek un haline getirilir.

   Çavdar Tanesinin kepek kısmı ayrılmadığından B vitaminleri ve madenler yönünden Oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Ancak, kepeğin çok olması, ekmeğin kabarma yeteneğini azalttığından iç kısmı pişmemiş görünümündedir ve nem oranı Çok olmasından dolayı erken küflenebilir.

   Diğer Taraftan, kepeğin çok olması, insan sağlığı için önemi bulunan kalsiyum, demir ve çinkonun kullanma oranını azaltmaktadır.

   Çavdar EkmeğiPiyasada satılmakta olan çavdar ekmeği özellikle üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unu katılmasıyla yapılmaktadır. Böylece, ekmekte bulunan kepek biraz azaltılmış ve kabarma daha iyi olacağından kalsiyum, demir ve çinkoya olan olumsuz etkiside azalmış olur.

   Bu nedenle bu ekmekler, özellikle kabızlık Hastalığı bulunan insanlar için oldukça yararlıdır. Öte yandan, yetişkin şeker Hastalarına, kan şekerini hızlı yükseltmediği için tavsiye edilir.

   Ayrıca Kollestrolu Yüksek İnsanlar için önerilmektedir. Piyasada “kepek ekmeği” adıyla satılan ekmek, kepeği alınmış buğday ununa kepek eklenmek suretiyle yapılmaktadır. Bu Ekmek Ayrıca çavdar ekmeğine benzemektedir.

   Ayrıca bağırsak hareketlerinin azlığından meydana gelen kabızlıklarda, şeker Hastalığında, kolesterol yüksekliğinde beyaz ekmek yerine kullanılması faydalı olur.

   YORUMLAR

   1. Anonim dedi ki:

    bende kuulanmaya başladım cok menmunum ıkı dılımle cok güzel uzun sure tok tutuyo hem sağlık hem kilo verdırmede cok yardımcı

   2. iso dedi ki:

    Çavdar ekmeği şahane, şişkinlik vermiyor, çoğu zaman 1 dilimle şahane doyuyorsun. Tostu da çok lezzetli oluyor. Sayesinde göbeğimden büyük oranda kurtuldum, sporla hepsi gidecek…

   3. serap dedi ki:

    bende cavdar ekmeği yiyorum diyetisyenim kansızlığımnedeniyle cavdarekmeğini tavsiye etti lezzetinidaha çoksevdim tavsiyeederim

   4. Anonim dedi ki:

    Gerçekten bende faydasını gördüm çavdar ekmeğinin

   5. mahmut dedi ki:

    3 aydır bende tüketiyorum.6 kilo verdim.hiper tansiyon hastasıyım.memunum.

   6. Çavdar doyuruyor dedi ki:

    oğlum ve ben daha yeni çavdar ekmeği yemeye başladık gerçekten azıcık yediğimiz halde doyduk.çok uzun zamanda tok tutuyor.

   7. ümran dedi ki:

    ben çavdar ekmeği tüketmeye yeni başladım ve çok memnunum az yiyerek doyuyorum öteki buğday ekmeğine göre bence çok daha iyi herkese tavsiye ederim

   8. Anonim dedi ki:

    keşke

   9. Bahar dedi ki:

    Bende cavdar ekmegine basladim herkese tavsiye ederim.

   10. selin dedi ki:

    bende artık çavdar ekmeği yemeye başladım hazmı daha kolay oluyor.

   11. Devanlı Çavdar Yiyorum dedi ki:

    Ben devamlı olarak bütün öğünlerimde çavdar ekmeği tüketiyorum. Öğünlerimin hepsinde çavdar ekmeği muhakkak vardır. Dediğiniz gibi biraz unla karışmış çavdar ekmeği tüketmek daha iyi. Benden size tavsiye arası sıra çavdar tüketin. Çok faydalı bir besin.