Bilgisayarı ilk kim icat etmiştir?

02.12.2019
1.539
Bilgisayarı ilk kim icat etmiştir?

Hepimizin merak ettiği bir konudur bilgisayarın ilk icadı. Yaptığımız araştırmalarda abaküs bilgisayarın atası olarak görülmektedir. Ancak Bilgisayarı kimin icat ettiği sorunusuna ise tam bir cevap verebilmek çok zor. Bu nedenle bu sorunun cevabına bir çok cevap alabilmemiz mümkün. Bir çok kişi bugün bilgisayarı ilk icat eden kişinin Bill Gates veya Steve Jopbs olduğunu düşünmektedir. Yapılan araştırmalar ise bunun hiçte öyle olmadığını göstermektedir.

İngilterede bir araştırma takımın yaptığı araştırmalar göre Charles Babbage ismindeki bir matematikçinin, ilk programlanabilir bilgisayarı 1830 yılında, Alan Turingin fikri modern hale getirmesinden 100 yıl önce mi ortaya çıkardı?

1791 yılında doğan ve 1871 yılında ölen Charles Babbage, Difference Engine isminde bir makine yapmak istemişti. Bu nedenlede günümüzdeki mobern bilgisayarların dehası ne Turing, ne de Zuse olduğunu tezini çürütmüş oldu. Charles Babbage çalışmalarını yaptığı ve hayali olan, binlerce parçadan oluşan bu makineyi, Ekonomik ve Siyasi nedenlerden dolayı bir türlü gerçekleştiremedi.

Ancak Charles Babbage’nin bu prjesi 1991′ yılında Londrada bulunan Bilim Müzesinde meydana getirilerek gerçekleşmiş oldu. Charles Babbage’ nin hayali olan Difference Engine isimli makine gerçekten çalıştı.Ancak Babbage’nin bu dehası, Differce Engine makinesi, sadece rota hesaplamaları yapabiliyordu ve sonuçları ise denetleyemiyordu.

Babbage’nin Analytical Engine isminde olan ve daha karmaşık, kendi CPU’suna ve belleğine sahip bir makine oluşturmaya yönelik hayelleride vardı. Ancak Charles Babbage, bu projesininde ekonomik masrafları nedeni ile masraflarını karşılayamayacağını anlamıştı.

Bilim müzesi, Charles Babbage Analytical Engine adlı makinesini yapmayı hedeflemektedir. Eğer Bu sorunun cevabıda evet olur ise, Alan Turingin’in ilk genel amaçlı bilgisayarı ortaya çıkardığı inancını oldukça zorlayacaktır.

YORUMLAR

  1. albert eniştein dedi ki:

    ben bilim adamıy m ben dünyarihine geçtim enişteinim atomu ben parçaladıme__e_1234_mc _pc ünlü formülümmmmmmmmmmmmmmmmmmm

  2. muhammet karkin dedi ki:

    dersime çok yaradı.hoca çok beğendi.bill gatese’e teşekkürler.