Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir (Hayatı)

04.12.2019
1.576
Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir (Hayatı)

Barbaros Hayreddin Paşa (1473-1546) en büyük Türk amirali. Midilli’de dünyaya geldi. Asıl adı Hızır’dır. Ishak, Ilyas ve Oruç adlı üç kardeşiyle Saros ve Selanik’te gemicilik yaparken, kardeşi îlyas ile birlikte Rodos şövalyelerinin eline esir düştü.

Barbaros Hayrettin Paşa’nın O sıralarda kardeşi Oruç Akdeniz’de korsanlığa başlamıştı. Hızır tutsak olduğu yerden kaçarak Oruç Reis’in yanına ulaştı, ikisi Akdeniz’de Cerbe Adası’nı üs edinerek, korsanlık yapmaya başladılar.


Barbaros Hayrettin Paşa 1516’da Cezayir kalesini Ispanyollardan alarak orada bir hükümet kurdular. Hükümetin başında bulunan Oruç Reis, 1519’da Tlemsen’de düşmanla çarpışırken öldü.

Hızır Reis onun yerini aldı. Avrupalılar ona “Kızıl sakallı” anlamına Barbarosa diyorlardı. Barbaros Hayrettin Paşa Avrupa Hıristiyan devletlerine karşı Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’e başvurarak, kendisini desteklemesini istedi. Bunun üzerine kendisine emirlik beratı, sancak ve savaş gereçleri gönderildi.

Barbaros Hayrettin Paşa 1520’de İstanbul’a geldi, önce beylerbeyi, sonra kaptanı derya olarak görevlendirildi.Barbaros Hayrettin Paşa Bundan sonra ölünceye kadar Akdeniz’de Osmanlı Donanması’nı yönetti, birçok başarılar kazandı.

Barbaros Hayrettin Paşa 1538’de birleşik Haçlı donanmasını Preveze’de yenilgiye uğrattı. Onun başlattığı yıldırma seferleri ile 16. yüzyılda Akdeniz bir Türk gölü haline geldi, Barbaros Hayrettin Paşa ölümünden iki yıl önce istanbul’a döndü ve bir daha sefere çıkmadı. 1944’de Beşiktaş’ta türbesinin yakınına bir heykeli dikildi.

Barbaros Hayreddin Paşa Belgeselini İzleyin.
[ultimate_video 70 /]

YORUMLAR

 1. BUSE YILDI dedi ki:

  SUPER TEK KELIMEYLE

 2. buse yıldız dedi ki:

  süper y BU SOOSYALDAN PERSFORMANASDAN ALDIGIN ODEVDI SUPER OLDU YA IANNANMIOM COK BUYUK ADAMMIS BARBAROS HAYRETTIN PASA

 3. h ibrahim kıvrak dedi ki:

  çok güzel tşkkürler

 4. h ibrahim kıvrak dedi ki:

  tşekkürler

 5. tuana inci dedi ki:

  bence çoook güzel